Diyarbakır ve Mardin’deki Orman Yangınında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı

Yangında Hayatını Kaybedenler ve Yaralılar

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsal Köksalan Mahallesi’nde başlayan orman yangını, rüzgarın etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsal Yücebağ ve Yetkinler mahallelerine sıçradı. Yangında, **Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Sinan Deviren, Kerime Erdenli (55) ve Fadıl Demir (57)** hayatını kaybederken, **78 kişi** de hastaneye kaldırıldı.

Hayvanlar ve Zararlar

Yangında, **556 küçükbaş hayvan ölürken**, **250 yaralı hayvan** Et ve Süt Kurumu’na kesime gönderildi. **120 hayvanın** ise bölgedeki veterinerler tarafından tedavileri yapıldı. Diyarbakır’da **8 bin 100**, Mardin’de ise **7 bin dönüm** alanda zarara neden olan yangında toplam **5 bin 450 dönüm** ekili arazi yandı.

Tanıkların Anlatımı

Yangında hayatını kaybeden Ubeydullah ve Abdurrahman Buğdaycı’nın akrabası Hatip Çelebioğlu, alevlerin rüzgarla yön değiştirip kuzenlerinin olduğu tarafa yöneldiğini belirterek, “Rüzgar yön değiştirdi ve çoban olan halamın çocuklarının olduğu alana doğru yöneldi. Ben de onları aradım ve rüzgarın ateşi onların oldukları tarafa doğru yönlerdiğini söyleyip, kaçmalarını söyledim ama kaçamadılar” dedi. Ubeydullah’ın koyunlarını kurtarmaya çalışırken, yeğeni Abdurrahman’ın da alevler arasında kalan amcası Ubeydullah’ı kurtarmak isterken hayatını kaybettiğini ifade eden Çelebioğlu, “Acımız çok büyük. Keşke evlerimiz yansaydı ama canlarımız gitmeseydi” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • Diyarbakır ve Mardin’deki Orman Yangınında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı
  1. Diyarbakır ve Mardin’deki Orman Yangınında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı için yorumda bulun

    Diyarbakır ve Mardin’deki Orman Yangınında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyarbakır ve Mardin’deki Orman Yangınında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı için ilk yorumu yapabilirsin.