Çocuklarda Sık Görülen Beşinci Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beşinci Hastalık Nedir?

Beşinci hastalık, çocukluk çağında sıkça karşılaşılan bir virüs hastalığıdır. Hafif semptomlarla geçen bu hastalık genellikle 5-15 yaş arasındaki çocukları etkiler. Yanakta tokat izine benzer kızarıklık şeklinde belirtilerle kendini gösterir.

Belirtiler ve Tedavi

Beşinci hastalık genellikle ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, ishal ve yanaklarda döküntü gibi hafif semptomlarla seyreder. Döküntüler 3 gün içinde kaybolur. Antibiyotik tedavisi gerektirmez, genellikle ağrı kesici, ateş düşürücü kullanılır ve bol sıvı alımı önerilir. Hastaların ılık duş alması tavsiye edilir.

Risk Grubundakiler için Önlemler

Hastalık genellikle 5 gün boyunca bulaşıcıdır ve bu süreçte okula gidilmemelidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan, kanser tedavisi gören veya kronik rahatsızlığı olan kişilerde hastalık daha şiddetli seyredebilir. Bu kişilerin hekime başvurması önemlidir.

Bulaşma Yolları ve Korunma

Beşinci hastalık genellikle öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşır, ortak kullanılan objeler aracılığıyla da yayılabilir. En çok ilkbahar aylarında görülse de yılın her döneminde ortaya çıkabilir. Hastalık genellikle bir kez geçirildikten sonra tekrarlamaz ve aşısı bulunmamaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Çocuklarda Sık Görülen Beşinci Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Çocuklarda Sık Görülen Beşinci Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuklarda Sık Görülen Beşinci Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.