Çin Ekonomisinde Gayrimenkul Yatırımlarındaki Düşüş, Sabit Yatırımları Etkiliyor

Mayıs Ayına Ait Veriler Açıklandı: İşte Detaylar

Ulusal İstatistik Bürosu (UİB), Çin ekonomisinin mayıs ayına ait verilerini açıkladı. Bu verilere göre, üretim ve tüketimdeki artışa rağmen gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş, sabit yatırımları olumsuz etkiledi.

Mayıs Ayı Verileri Öne Çıkan Noktalar

Mayıs ayı verilerine göre, sanayi üretimi ve perakende satışlar pozitif katkı sağlarken gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş, sabit sermaye yatırımlarını aşağı çekmeye devam etti. Altyapı, taşınmazlar, makine ve donanım harcamalarını içeren sabit sermaye yatırımları, ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artış kaydederken gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş sürdü.

Gayrimenkul Sektöründeki Gerileme Devam Ediyor

Sabit sermaye yatırımları içinde altyapı yatırımları ve imalat yatırımları artarken gayrimenkul yatırımları yüzde 10,1 azalarak gerilemeyi sürdürdü. Bu durumun genel yatırımları aşağı çektiği gözleniyor.

Emlak Piyasasındaki Gelişmeler ve Hükümetin Müdahalesi

Çin hükümeti, gayrimenkul sektörünü canlandırmak için tedbirler alsa da henüz beklenen etkiyi yaratamadı. Gayrimenkul satışları, zemin alanı ve satış değeri olarak geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi. Hükümet, satılamayan konut stokunu eritmek için 300 milyar yuanlık kaynak ayırmıştı.

Üretim ve Tüketim Verileri

Çin’in mayıs ayına ait verilerine göre, sanayi üretimi nisandaki yükselişin altında kalarak artarken perakende satışlar yıllık bazda yükseldi. Perakende satışlardaki artışta, 1 Mayıs İşçi Bayramı haftasındaki tatilin etkisi olduğu belirtildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Çin Ekonomisinde Gayrimenkul Yatırımlarındaki Düşüş, Sabit Yatırımları Etkiliyor
  1. Çin Ekonomisinde Gayrimenkul Yatırımlarındaki Düşüş, Sabit Yatırımları Etkiliyor için yorumda bulun

    Çin Ekonomisinde Gayrimenkul Yatırımlarındaki Düşüş, Sabit Yatırımları Etkiliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin Ekonomisinde Gayrimenkul Yatırımlarındaki Düşüş, Sabit Yatırımları Etkiliyor için ilk yorumu yapabilirsin.