CHP’li Sertel’den internet siteleri ile ilgili düzenlemeye tepki!

İZMİR (İGFA) – CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, sansür yasasının içerisinde olumlu sayılabilecek düzenlemelerden biri internet medyasına resmi ilan ve basın kartı hakkı tanınması olduğunu belirterek, resmi ilan alma şartlarını düzenleyen yönetmelik taslağına tepki gösterdi.

Taslağa bakıldığında iktidarın gazeteler gibi internet medyasının da kökünü kurutmak istediğini çok net gördüklerini belirten CHP’li Sertel, “Bir internet sitesi resmi ilan alabilmek için iki yıl nasıl bekleyecek, 32 kişiyi nasıl çalıştıracak? Ya bunlar sayı saymayı bilmiyorlar ya da hayatlarında hiç sopa yememişler” yorumunda bulundu.

CHP’li Sertel, taslakta 24 ay bekleme süresi, istihdam edilecek kişi sayısı, ziyaretçi sayısı, tıklama sayısı, günlük haber ve görüntüleme sayısına ilişkin belirlenen kriterlerin “uçuk kaçık” olduğunu ifade etti.

“DAĞ FARE DOĞURDU”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, taslağın yürürlüğe girmesi halinde bırakın internet haber sitelerinin güçlenmesini, resmi ilan alarak ayakta kalmasını tıpkı gazete ve televizyonlar gibi birçoğu kapanmak zorunda kalacağını belirterek, “AK Parti  iktidarının sansür yasası içerisinde ‘havuç’ gibi sunduğu internet medya yasasında dağ fare doğurmuştur. Getirilmek istenen şartlara baktığımızda bunların adeta internet sitelerinin resmi ilanlardan yararlanmaması için hazırlanmış olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Taslağa göre hali hazırda tüm şartları taşısa bile internet sitesinin 24 ay bekleme süresi olacağını belirten Sertel, “Türkiye geneli yayın yapan bir internet sitesinin 32 kişi çalıştırması, günlük en az 240 haber yayınlaması, günlük asgari tekil ziyaretçi sayısının 500 bin, günlük asgari sayfa görüntülenmesi sayısının da 1,5 milyon olması gerekiyor. Ankara ve İzmir’i kapsayan 2’nci kategoride bu sayılar tekil ziyaretçide günlük 30 bin, görüntülenmede ise 90 bin olarak belirlendi. Elbetteki istihdam oluşturmak güzel bir durum ancak böylesine bir kriz ortamında hangi internet sitesi sahibi bu kadar kişiyi çalıştırabilecek. Bu kriterlerin hiçbiri karşılanabilir değildir. Özellikle 24 aylık bekleme süresinin tamamlanması mümkün görünmemektedir. 32 personelle 2 yıl boyunca ilan almadan bu çalışanların istihdamını sağlamak çok gerçekçi ve mümkün değil. Taslak bu haliyle yürürlüğe girerse yarardan çok zarar getirecek, kaliteli, objektif, özgür habercilik yapan internet sitelerinin de kapanmasının önünü açacaktır” diye konuştu.

“TEKEL OLUŞTURULACAK”

Bu taslağın bu şekliyle hayata geçirilmesi durumunda yalnızca belirli ellerde toplanan, belirli sermaye sahiplerine ait sitelerin resmi ilan alabileceğinin altını çizen Sertel, “Gerçekleri yazan ve gerçekleri dile getiren internet siteleri tıpkı gazetelerde olduğu gibi cezalandırılacak ve resmi ilan verilmeyecek. Verecekleri resmi ilanın aylık 15-20 bin lirayı geçmediği illerde internet sitesi sahipleri, çalışanlarına aylık 60-70 bin lira gibi bir ödeme yapacak. 13 Ocak’ta Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda bu teklif değerlendirilirken bu şartların gerçeğe uygun şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu teklif bu haliyle hayata geçmez. Bu teklif hayata geçerse resmi ilan alabilen internet sitesi sayısı da bir elin parmaklarını geçmez. Birçok internet sitesi resmi ilan alamaz, alanlar da tekel olur. Gazetelerde tekelci dönem devam ediyordu. Bu düzenleme ile internet medyasında da tekelci dönem başlıyor” diye konuştu.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  • Ana Sayfa
  • CHP’li Sertel’den internet siteleri ile ilgili düzenlemeye tepki!
  1. CHP’li Sertel’den internet siteleri ile ilgili düzenlemeye tepki! için yorumda bulun

    CHP’li Sertel’den internet siteleri ile ilgili düzenlemeye tepki! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak CHP’li Sertel’den internet siteleri ile ilgili düzenlemeye tepki! için ilk yorumu yapabilirsin.