Çayın Popülaritesi ve Temiz Su Arasındaki İlginç Bağlantı

Çayın Popülaritesi ve Ölüm Oranları Arasındaki İlginç Keşif

Uzmanlar, çayın popülaritesindeki artışın, temiz suya ulaşımın zayıf olduğu Sanayi Devrimi sırasında İngiltere genelindeki ölümlerde düşüşle bağlantılı olduğunu buldu.

Çay İçmenin Ölümcül Hastalıklara Etkisi

Çay yapmak için kaynatılan suyun dizanteri gibi ölümcül hastalıklara neden olan bakteri ve parazitleri öldürdüğüne inanılıyor. ABD’deki Colorado Boulder Üniversitesi’nden Profesör Francisca Antman, çayın İngiltere’de neredeyse herkes için uygun fiyatlı hale gelmesinin ölüm oranlarında düşüşe neden olduğunu belirtiyor.

Dizanteri ve Ölümler

Dizanteri, 1700’lerde birçok ölüme neden olan şiddetli bir mide-bağırsak hastalığıydı. Avrupa’nın bazı bölgelerinde, en kötü salgınlar sırasında tüm ölümlerin yüzde 90’ı dizanteriden kaynaklandı.

Çayın Su Kalitesi ve Ölüm Oranları Üzerindeki Etkisi

Profesör Antman’ın analizine göre, çayın popüler ve uygun fiyatlı hale gelmesiyle birlikte suyun kaynatılması ölüm oranlarında şaşırtıcı bir düşüşe neden oldu. Özellikle su kalitesinin düşük olduğu bölgelerde çay tüketiminin ölüm oranlarında daha büyük bir düşüş sağladığı gözlemlendi.

Araştırmacılar, çayın temiz suya ulaşım sorunlarının bir çözümü olarak kullanılmasının, o dönemdeki ölüm oranlarını belirgin şekilde azalttığını ortaya koydu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Çayın Popülaritesi ve Temiz Su Arasındaki İlginç Bağlantı için yorumda bulun

    Çayın Popülaritesi ve Temiz Su Arasındaki İlginç Bağlantı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çayın Popülaritesi ve Temiz Su Arasındaki İlginç Bağlantı için ilk yorumu yapabilirsin.