Brent Petrol Fiyatları Yükseldi

Brent Petrolün varil fiyatı dün 79,05 dolara kadar yükseldi

Dün Brent petrolün varil fiyatı 79,05 dolara kadar yükseldi, ancak günü 78,59 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent Petrolün varil fiyatı bugün 78,68 dolara çıktı

Bugün saat 09.51 itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı kapanışa göre yüzde 0,11 artarak 78,68 dolara ulaştı.

WTI Ham Petrol 73,44 dolardan alıcı buldu

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 73,44 dolardan alıcı buldu.

Piyasada Hareketlilik

Fiyatlardaki hareketlilikte, dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi olan ABD’de arz ve talebe ilişkin veriler ile İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes görüşmelerindeki ilerleme etkili oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin raporu

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) dün yayımlanan raporunda, Aralık 2023’te günlük 13 milyon 300 bin varili aşan ham petrol üretiminin, geçen ay soğuk hava koşulları nedeniyle 12,6 milyon varile gerilediğini bildirdi. IEA, üretimin şubatta günlük yaklaşık 13 milyon 300 bin varile ulaşacağını ancak Şubat 2025’e kadar rekor seviyeyi aşamayacağının öngörüldüğünü belirtti.

Amerikan Petrol Enstitüsü verileri

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları 674 bin varil artış gösterdi. Piyasa beklentisi ise stokların 2 milyon 133 bin varil artacağı yönündeydi. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi stok verileri bugün açıklanacak.

İsrail-Filistin ateşkes görüşmelerinde ilerleme

İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes görüşmelerine ilişkin olumlu haber akışı, arz endişelerini hafifletti ve fiyatlar üzerinde etkili oldu. Hamas, dün yaptığı açıklamada, esir değişimi ve ateşkes teklifinin “çerçeve anlaşmasına” dair cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini ve “olumlu” yanıt verdiğini duyurdu.

Teknik Analiz

Brent petrolde teknik olarak 78,89 ile 79,21 dolar aralığının direnç, 78,57 ile 78,25 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Brent Petrol Fiyatları Yükseldi için yorumda bulun

    Brent Petrol Fiyatları Yükseldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Brent Petrol Fiyatları Yükseldi için ilk yorumu yapabilirsin.