Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi

İstinaf Mahkemesi Kararıyla Göreve Geri Döndü

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğretim üyesi Dr. Tolga Sütlü, rektör Naci İnci tarafından Ekim 2022’de görevden uzaklaştırılmıştı. Ancak Dr. Sütlü, açtığı dava sonucunda istinaf mahkemesinden lehte karar çıktı.

Yerel Mahkeme Kararını Onadı

İstanbul 12. İdare Mahkemesi, Sütlü’nün görevden alınma gerekçesini yeterli bulmayarak ekonomik haklarının karşılanmasına hükmetti. Boğaziçi Üniversitesi’nin itirazı üzerine Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını onaylayarak Sütlü’ye yapılan haksızlığı belirtti.

Bilimsel Projeler Yarım Kaldı

Dr. Tolga Sütlü, görevden alınmasının ardından TÜBİTAK tarafından desteklenen birçok bilimsel projenin yarım kaldığını belirtti. Kendisinin başka bir üniversiteye geçtiğini ve projeleri devam ettirdiğini söyleyen Sütlü, hukuksuz kararın üniversiteyi maddi anlamda da olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Gerçekler Ortaya Çıktı

Dr. Sütlü’nün suçsuz bulunduğu olayın 2011 yılında yaşandığı ortaya çıktı. Öğretim üyesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalarına devam etmek istese de, mevcut koşullar ve yönetim nedeniyle geri dönmeyi düşünmediğini belirtti.

Dr. Tolga Sütlü, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşadığı hukuksuzluk ve haksızlıklara karşı mücadelesini sürdürürken, bilimsel çalışmalarına başka bir üniversitede devam ediyor. Görevden alınmasının ardından aldığı destekle adaletin tecellisi için mücadelesine devam ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Eğitim
  • Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi
  1. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi için yorumda bulun

    Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi için ilk yorumu yapabilirsin.