Bilecik’te Osmanlı kültürü tarihi yapılarla yaşatılacak

Sedat CEYLAN / BİLECİK (İGFA) – Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Serkan Bircan ve ilgili kurum yetkililerinden oluşan heyetle birlikte tarihi yapılarda inceleme yaptı.

İlk önce Orhangazi Cami’ni ziyaret eden Vali Kızılkaya, yapılacak olan restorasyon projesini değerlendirerek uygulama yapılacak alanları incelerken, daha sonra heyetle birlikte Orhangazi İmarethanesi’ne geçerek, burada devam eden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Tarihi yapıların korunmasına yönelik yürütülen çalışmaları yerinde takip eden Vali Kızılkaya, yapılacak çalışmalarla Bilecik’e değer katan tarihi yapıları hem ayakta tutacaklarını, hem de kültürü nesillerimize aktaracaklarını söyledi. “Osmanlı’daki hayırseverliğin bir göstergesi olan imarethanelerde yüzyıllar boyunca ihtiyaç sahiplerine ve medrese öğrencilerine ücretsiz olarak yiyecek temin edilmiş. Bizler de bu hayır kurumunu yaşatarak kültürümüzü nesillerimize aktaracağız” diyen Vali Kızılkaya, “Orhangazi İmarethanesi’nin esas yapısını koruyarak her bir taşını itinayla taşıyacağız. İmarethaneyi, Şeyh Edebali Türbesi’ne daha yakın bir yere taşıyarak yeniden ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

Vali Kızılkaya, çalışmaların zaman kaybetmeden ve titizlikle yerine getirilmesinin takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  • Ana Sayfa
  • Bilecik’te Osmanlı kültürü tarihi yapılarla yaşatılacak
  1. Bilecik’te Osmanlı kültürü tarihi yapılarla yaşatılacak için yorumda bulun

    Bilecik’te Osmanlı kültürü tarihi yapılarla yaşatılacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilecik’te Osmanlı kültürü tarihi yapılarla yaşatılacak için ilk yorumu yapabilirsin.