Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Anmak İçin Ana Feryadı Anıtı’na Akın Etti

Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Unutmadı

Azerbaycanlılar, Ermenilerin Hocalı’da katlettiği 613 kişiyi anmak için Bakü’deki Ana Feryadı Anıtı’na akın etti. Anıta karanfil bırakan vatandaşlar, katliamın kurbanlarını bir kez daha anma fırsatı buldu. Hocalı Katliamı’ndan kurtulmayı başaranlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları da anıtı ziyaret ederek duygusal anlar yaşadı.

Hocalı Katliamı’nın Acı Hatırası Yeniden Canlandı

Şehit yakınları ve vatandaşlar, dua ederken bazıları ise 32 yıl önce yaşanan acı olayı hatırlayarak gözyaşlarını tutamadı. “Artık Karabağ özgürdür ve Hocalılı kardeşlerimizin ata yurtlarına dönüşü başlamıştır” diyen Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve beraberindekiler, Hocalı Katliamı’nın kurbanlarını anarak acıyı yüreklerinde hissettiklerini belirtti.

Hocalı Katliamı: 20. Yüzyılın En Kanlı Katliamlarından Biri

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Azerbaycan’a karşı saldırıya geçen Ermeniler, stratejik önem taşıyan Hocalı’yı ele geçirmek için harekete geçti. 25 Şubat 1992’de yoğunlaşan saldırılar sonucunda savunmasız 613 Azerbaycan vatandaşı katledildi ve 1275 kişi esir alındı. Görüntüler ve fotoğraflar, katliamın büyüklüğünü yansıtıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Anmak İçin Ana Feryadı Anıtı’na Akın Etti
  1. Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Anmak İçin Ana Feryadı Anıtı’na Akın Etti için yorumda bulun

    Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Anmak İçin Ana Feryadı Anıtı’na Akın Etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Azerbaycanlılar, Hocalı Katliamı Kurbanlarını Anmak İçin Ana Feryadı Anıtı’na Akın Etti için ilk yorumu yapabilirsin.