Avrupa’da Sivrisinek Türlerinin Yayılması İklim Değişikliğiyle İlişkilendirildi

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden Yayınlanan Rapor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), iklim değişikliği nedeniyle Asya Kaplan Sivrisineği (Aedes albopictus) türünün kuzey, doğu ve batı Avrupa’ya yayılmaya başladığını duyurdu. ECDC, Aedes albopictus’un dang, chikungunya ve Zika virüslerini bulaştırmasıyla bilindiğini belirtti.

Yayılmanın Nedeni ve Yayılan Sivrisinek Türleri

ECDC açıklamasında, Aedes albopictus’un Avrupa’da 13 ülkede kendi kendini idame ettiren popülasyonlara sahip olduğunu ve Sarı Humma Sivrisineği (Aedes aegypti)’nin Kıbrıs’a yerleştiğini bildirdi. Ayrıca, Batı Nil virüsünün yayılmasından sorumlu olan Culex pipiens sivrisineğinin Avrupa’da yaygın olduğuna dikkat çekildi.

İklim Değişikliği ve Sivrisinek Popülasyonları

ECDC, iklim değişikliğinin çevresel faktörlerin sivrisinek popülasyonlarını etkilediğini vurgulayarak, sıcaklık değişimlerinin sivrisinek kaynaklı hastalıkların Avrupa’da yayılmasını hızlandırabileceğini belirtti. İspanya’da Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakasının erken dönemde rapor edilmesi de bu endişeyi artırdı.

Seyahatlerin Etkisi ve Alınması Gereken Önlemler

ECDC Direktörü Andrea Ammon, uluslararası seyahatlerin sivrisineklerle bulaşan hastalıkların yayılma riskini artıracağını belirterek, Avrupa’da vektör kontrol önlemlerinin, vakaların erken tespiti ve kişisel koruyucu önlemlerin önemine dikkat çekti. Ammon, dang gibi hastalıkların ithal vakalarla Avrupa’da daha fazla yayılma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Avrupa’da Sivrisinek Türlerinin Yayılması İklim Değişikliğiyle İlişkilendirildi
  1. Avrupa’da Sivrisinek Türlerinin Yayılması İklim Değişikliğiyle İlişkilendirildi için yorumda bulun

    Avrupa’da Sivrisinek Türlerinin Yayılması İklim Değişikliğiyle İlişkilendirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa’da Sivrisinek Türlerinin Yayılması İklim Değişikliğiyle İlişkilendirildi için ilk yorumu yapabilirsin.