Avrupa Birliği Verilerine Göre, Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru Kırdı

Avrupa Birliği’nin Raporuna Göre Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin son verilerine göre, geçtiğimiz haziran ayı dünya genelinde rekor bir sıcaklık artışı yaşandı. 1850-1900 yılları ortalamasına göre 1,5 derece daha yüksek olan bu sıcaklık, “art arda en sıcak 12. ay” olarak kaydedildi.

Dünya Genelindeki Sıcaklık Durumu

Son 12 ayın ortalama sıcaklığı, 1991-2020 yılları ortalamasının 0,76 derece üzerinde seyretti. Bu değer ise 1850-1900 yılları ortalamasının 1,64 derece üzerinde gerçekleşti. Sıcaklık artışının devam etmesi durumunda, iklim değişikliğinin etkileri daha da belirgin hale geleceği vurgulanmaktadır.

Mercan Resiflerinin Durumu ve İklim Değişikliği

Copernicus İklim Değişimi Servisi Direktörü Carlo Buontempo, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, iklim değişiminin sıcaklık rekorlarının kırılmasına neden olacağını belirtti. Sera gazlarının atmosfere ve okyanuslara salınmasıyla gerçekleşen bu sürecin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son raporuna göre, 1,5 derecelik sıcaklık artışının tropikal mercan resiflerinin büyük bir kısmını yok edebileceği, 2 derecelik artışın ise resiflerin tamamının yok olmasına sebep olabileceği belirtiliyor. Bu durum, ekosistemler ve deniz yaşamı üzerinde olumsuz etkiler yaratacak potansiyele sahip.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Avrupa Birliği Verilerine Göre, Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru Kırdı için yorumda bulun

    Avrupa Birliği Verilerine Göre, Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru Kırdı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa Birliği Verilerine Göre, Haziran Ayı Sıcaklık Rekoru Kırdı için ilk yorumu yapabilirsin.