Antik Patara Deniz Feneri Yeniden Ayağa Kaldırılıyor

Patara’da Likya Birliği’nin Başkenti

Antalya’nın Kaş ilçesinde, Milattan Önce 1’inci yüzyılın ortalarında kurulan Likya Birliği’nin başkenti olarak bilinen Patara’da, antik deniz feneri restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Roma İmparatoru Nero’nun Eseri

Roma İmparatoru Nero’nun prestij eseri olarak yaptırdığı antik deniz feneri, kazı başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık tarafından özenle restore ediliyor. Her taşın benzersiz olduğunu belirten Prof. Dr. Işık, taşların yerini belirlemek için 3 boyutlu modellemeler kullanıyor.

Taşların Özelleştirilmiş Üretimi

Deniz suyu ve rüzgarın etkisiyle zamanla bozulan fenerin taşlarının özel olarak üretildiğini belirten Prof. Dr. Işık, restorasyon sürecinin zorluğuna rağmen büyük bir keyif aldığını ifade etti.

Geleceğe Işık Tutacak Fener

Fenerin antik dönemde gemilere ışık tuttuğunu hatırlatan Prof. Dr. Işık, fenerin tekrar işlevsel hale getirilmesinin önemine vurgu yaparak, fenerin yeniden ışık saçmasını ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamasını umduğunu belirtti.

Patara Deniz Feneri Hakkında

M.S. 64 yılında Nero tarafından yaptırılan Patara Deniz Feneri, 1481 yılındaki deprem ve tsunami sonrasında yıkılmıştı. Fenerin kalıntıları Prof. Dr. Fahri Işık tarafından keşfedilmiş ve restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Antik Patara Deniz Feneri Yeniden Ayağa Kaldırılıyor için yorumda bulun

    Antik Patara Deniz Feneri Yeniden Ayağa Kaldırılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antik Patara Deniz Feneri Yeniden Ayağa Kaldırılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.