Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan: Arsameia Ören Yeri Kazıları Yeniden Başladı

Nemrut Dağı Güzergahındaki Tarihi Keşif

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, Nemrut Dağı yol güzergahındaki Arsameia Ören Yeri’nin, Kommagene Kralı’nın yazlık sarayının bulunduğu bölge olduğunu açıkladı. Kazı çalışmalarının 54 yıl sonra yeniden başladığını belirtti.

10 Kişilik Ekip İle Kazı Çalışmaları

Alkan, çalışmaların Müze Müdürlüğünce 10 kişilik ekiple yapıldığını dile getirerek, “Kazı çalışmalarında saray kısmının duvarlarını ortaya çıkarıyoruz. İlerleyen süreçte ise o dönem burada 10 bin insanın yaşadığı alanları ve yapıları ortaya çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.

Geleceğe Işık Tutacak Veriler

Alkan, kazı çalışmaları sonucunda tarihe ışık tutacak verileri elde etmeyi planladıklarını belirterek, “Buradaki alanda birçok tokalaşma sahnesi ve yazıtlar var. Yerli ve yabancı turistleri bu alanı görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan: Arsameia Ören Yeri Kazıları Yeniden Başladı
  1. Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan: Arsameia Ören Yeri Kazıları Yeniden Başladı için yorumda bulun

    Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan: Arsameia Ören Yeri Kazıları Yeniden Başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan: Arsameia Ören Yeri Kazıları Yeniden Başladı için ilk yorumu yapabilirsin.