Adana’da Tutar Sitesi Faciasıyla İlgili Gelişmeler

Firari Sanık Yakalandı, Yeni Rapor Davayı Etkiledi

Adana merkez Çukurova ilçesinde yaşanan 6 Şubat 2023 depremlerinde Tutar Sitesi’nin C Blokunun yıkılması sonucu 63 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı. Yapılan soruşturma sonucunda, depremden sonra kaçan apartmanın teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Firari sanık Akkaya, Karadağ’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Ancak, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne alınan yeni bir rapor, davanın seyrini değiştirdi.

Baba-Oğul Hakkında Soruşturma Açıldı

Rapora göre, tadilat yapıldığı iddia edilen dairede çalışan Bekir ve oğlu Osman Baloğlu’nun binaya zarar verdiği tespit edildi. Bu nedenle, ikili ‘taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan tutuklanarak soruşturma başlatıldı.

Duruşmada Müştekilerin İfadeleri

Binada yapılan tadilatlarla ilgili duruşmada müştekilerden Cemile Teke, iş yeri sahiplerinin kolonları keserek showroom yapmaya çalıştığını ve buna şahit olduklarını belirtti. Ayrıca, binanın zemin katındaki dairede tadilat yapan baba-oğulun belediyeye şikayet edildiğini ancak tehdit edilerek susturulduklarını ifade etti.

Belediye Yetkilileri Hakkında Suç Duyurusu

Mahkeme heyeti, apartmanın teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya’nın iadesi ile ilgili akıbeti beklerken, belediye görevlileri hakkında da soruşturma başlatılmasına karar verdi. Müşteki avukatları, belediye görevlilerinin de soruşturma kapsamına alınmasını ve davanın birleştirilmesini talep ettiler.

Yapılan basın açıklamasında, Tutar Sitesi C Blokunun yıkılmasında sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Adana’da Tutar Sitesi Faciasıyla İlgili Gelişmeler için yorumda bulun

    Adana’da Tutar Sitesi Faciasıyla İlgili Gelişmeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adana’da Tutar Sitesi Faciasıyla İlgili Gelişmeler için ilk yorumu yapabilirsin.