ABD’de Yapay Zeka Devlerine Soruşturma Başlatıldı

Microsoft, Nvidia ve OpenAI İnceleniyor

ABD’de rekabet düzenleme yetkilileri, önde gelen yapay zeka firmaları Microsoft, Nvidia ve OpenAI’e karşı soruşturma başlattı. Adalet Bakanlığı, Nvidia’yı incelerken, Federal Ticaret Komisyonu da Microsoft ve OpenAI arasındaki ortaklığı mercek altına alacak.

Tekelleşmeyi Önlemeyi Amaçlıyorlar

Soruşturmalar, hızla gelişen yapay zeka endüstrisinde tekelleşmeyi önlemeyi amaçlıyor. Microsoft’un, ChatGPT gibi sistemleri geliştirmesi için OpenAI’ye önemli bilgi işlem kaynakları sağladığı yakın ilişkisinin rekabeti nasıl etkilediği incelenecek. Microsoft’un OpenAI’a yaptığı yatırımlar da mercek altına alınacak.

Nvidia’nın Dominasyonu ve Değer Artışı

Çarşamba günü piyasa değeri Apple’ı geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek ikinci şirketi olan Nvidia’nın incelenmesinin sebebi, üreticisi olduğu gelişmiş yongaların yapay zeka pazarındaki dominasyonu. Nvidia’nın önde gelen tedarikçi konumu, piyasa değerinde önemli bir artışa yol açarak 3 trilyon doları aşmasını sağladı.

Adil Rekabet ve Yenilik İçin Denetim

Shirketler herhangi bir yasa dışı faaliyetle ilgili belirli bir suçlamayla karşı karşıya olmasalar da, Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, yapay zeka sektöründe adil rekabetin veya yeniliğin teknoloji devleri tarafından engellenmediğinden emin olmak istiyor. Federal Ticaret Komisyonu daha önce OpenAI ve Anthropic gibi yapay zeka girişimleri ile Amazon, Google ve Microsoft gibi bulut bilişim devleri arasındaki bağlantıları araştırmaya başladığını da duyurmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ABD’de Yapay Zeka Devlerine Soruşturma Başlatıldı için yorumda bulun

    ABD’de Yapay Zeka Devlerine Soruşturma Başlatıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’de Yapay Zeka Devlerine Soruşturma Başlatıldı için ilk yorumu yapabilirsin.