ABD’de Kuş Gribi Alarmı: Etinde Virüs Bulunan İnekler Tespit Edildi

ABD Tarım Bakanlığı’nın Açıklaması

ABD Tarım Bakanlığı, ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde yapılan test sonuçlarını duyurdu. Bir inekten alınan doku örneklerinde kuş gribi partikülleri tespit edildiği belirtildi. Ancak bakanlık, enfekte olan ineklerin etlerinin gıda arzına girmediğinin altını çizdi.

Önceki Vakalar

ABD’de daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi (H5N1) tespit edilmiş ve bu durum çiğ süt tüketen kediler arasında ölümlere neden olmuştu. 25 Mart’ta bir süt ineğinde yapılan testin pozitif çıkmasının ardından, ABD’de yaşanan süt ineği salgınıyla bağlantılı olarak bazı çiftlik işçilerinin de pozitif olduğu açıklanmıştı. iddaci giriş

Son Durum

ABD Tarım Bakanlığı, 96 süt ineği üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda sadece bir ineğin et dokusunda virüs partiküllerine rastlandığını belirtti. Diğer ineklerden alınan numuneler ise negatif çıktı. Bakanlık, bu ineklerden elde edilen etlerin hiçbir şekilde gıda arzına girmediğini vurguladı.

Ölümler

Kuş gribi testi pozitif çıkan Teksas’taki bir mandırada yaşayan kediler arasından enfekte ineklerden çiğ süt içtikten sonra ölenlerin sayısının yarısından fazlası olduğu belirtildi. Bu durum, kuş gribinin ciddiyetini bir kez daha gündeme getirdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ABD’de Kuş Gribi Alarmı: Etinde Virüs Bulunan İnekler Tespit Edildi için yorumda bulun

    ABD’de Kuş Gribi Alarmı: Etinde Virüs Bulunan İnekler Tespit Edildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’de Kuş Gribi Alarmı: Etinde Virüs Bulunan İnekler Tespit Edildi için ilk yorumu yapabilirsin.