ABD ve Dünya Ekonomisine Dair Haftalık Değerlendirme

ABD’de Fed Yetkilileri Enflasyon Konusunda Dikkatli

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin güçlü sinyaller vermesiyle birlikte, Fed yetkilileri enflasyon konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine işaret ediyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, politika faizini değiştirmeden önce enflasyonun hedefe gideceği yol konusunda daha sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

ABD’de Faiz İndirimi Beklentileri Değişiyor

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun artmadığını belirterek politika faizindeki artışların gereksiz olduğunu ifade etti. Waller, faiz indirimi için daha iyi verilerin gerekliliğine vurgu yaparak, bu yılın sonunda faiz indiriminin düşünülebileceğini belirtti.

ABD ve Dünya Piyasalarında Son Durum

Amerikan doları endeksi artış gösterirken altın fiyatları düştü. Brent petrol fiyatları ABD’deki talep endişeleriyle gerilerken, kripto para piyasasında Bitcoin ve Ethereum değer kazandı. ABD’de seçim dönemi yaklaşırken, ekonomik verilere yönelik beklentiler değişiyor.

Avrupa Ve Asya Borsalarında Gelişmeler

Avrupa borsalarında negatif bir seyir öne çıkarken, ECB’nin faiz indirimine yönelik temkinli açıklamalar dikkat çekti. Asya piyasalarında da satış baskısı devam ederken, Japonya ve Çin’de ekonomik verilerin etkisi görüldü.

Türkiye Ekonomisinde Haftalık Değerlendirme

Türkiye’de Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Dolar/TL kuru da hafif yukarı yönlü seyretti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini sabit tutarken, Yapı ve Kredi Bankası’nın uluslararası bir müşteriye satılacağına dair haberler endeksi destekledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ABD ve Dünya Ekonomisine Dair Haftalık Değerlendirme için yorumda bulun

    ABD ve Dünya Ekonomisine Dair Haftalık Değerlendirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD ve Dünya Ekonomisine Dair Haftalık Değerlendirme için ilk yorumu yapabilirsin.