AB, 7 Üye Ülkeye Aşırı Bütçe Açığı Prosedürü Başlatacak

AB Komisyonu’nun Uyarısı ve İlkbahar Sömestir Paketi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, aralarında Fransa ve İtalya’nın da yer aldığı 7 üye ülkeye yüksek bütçe açıkları nedeniyle disiplin süreci başlatılacağı uyarısında bulundu. AB Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik durumlarına ilişkin tavsiyeler içeren “Avrupa İlkbahar Sömestir Paketi” başlıklı çalışmasını yayımladı.

Aşırı Açık Prosedürü ve Üye Ülkeler

AB kurallarına göre, üye ülkelerin bütçe açıklarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYH) yüzde 3’ünü, kamu borçlarının GSYH’nin yüzde 60’ını geçmemesi gerektiği hatırlatılan çalışmada, “Raporda yer alan değerlendirmeler ışığında, Belçika, Fransa, İtalya, Macaristan, Malta, Polonya ve Slovakya için aşırı bütçe açığı prosedürünün başlatılması gerekiyor” ifadesi kullanıldı.

Mali Kurallara Uyulmaması ve Disiplin Süreci

AB üyesi ülkeler, 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle söz konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıkları ve kamu harcamalarını hızla yükseltmişti. Bu durum, Rusya-Ukrayna Savaşı ve yaşanan enerji ve enflasyon kriziyle devam etti. AB üyesi ülkeler arasında 2023 yılında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla olduğu ülkeler yüzde 161,9 ile Yunanistan, yüzde 137,3 ile İtalya, yüzde 110,6 ile Fransa, yüzde 107,7 ile İspanya ve yüzde 105,2 ile Belçika olarak sıralandı.

AB’nin disiplin prosedürü, aşırı açık veren ülkelerin maliye politikalarını sıkılaştırmalarını amaçlıyor. Mali kurallara uymayan ülkeler disiplin sürecinin sonunda para cezasına çarptırılabiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. AB, 7 Üye Ülkeye Aşırı Bütçe Açığı Prosedürü Başlatacak için yorumda bulun

    AB, 7 Üye Ülkeye Aşırı Bütçe Açığı Prosedürü Başlatacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AB, 7 Üye Ülkeye Aşırı Bütçe Açığı Prosedürü Başlatacak için ilk yorumu yapabilirsin.