25 savunma projesi için karar alındı

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ve yaklaşık 1,5 saat süren kritik toplantı sonrasında yazılı açıklama yapıldı.

Toplantıya ilişkin yapılan açıklamada,  “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, TSK ve güvenlik birimlerimizin kullandığı yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik konular görüşülmüş, 25 farklı projeye ilişkin kararlar alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ülkemizin hava savunmasının güçlendirilmesi için; SİPER, HİSAR ve SUNGUR sistemlerinin yeni seri üretimlerine yönelik kararların verildiği duyurulan Savunma Sanayii İcra Komitesi, “TAYFUN, ATMACA, TRLG-230, KARAOK, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerinin yanı sıra AKYA torpidosu ve çeşitli platformlarımız için muhtelif mühimmatların seri üretimlerine yönelik kararlar alınmıştır.  Ayrıca MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek 6-7-8. Gemilerin (i sınıfı fırkateynler) tedariki bugünkü SSİK Toplantısında kararlaştırılmıştır” denildi.

KIZILELMA’DAKİ SON DURUM

Bu arada ilk test uçuşunu havada 5 saat kalmak suretiyle başarıyla gerçekleştiren insansız jet savaş uçağı KIZILELMA’da gelinen son durum değerlendiren Komite, yazılı açıklamada, “İHA’larımıza yeni kabiliyetler kazandırılması hususları görüşülmüştür. F-16’larımızın modernizasyonlarına yenilerinin eklenmesi, yeni elektronik harp ve radar sistemleri, muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, ekipman ve teçhizatlar, simülasyon, lojistik ve siber güvenlik gibi alanlara yönelik çeşitli projeler de karara bağlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda savunma sanayiinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin ülkemizde geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik olduğu vurgulanmıştır.

Türkiye Yüzyılında her alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de büyük bir atılım gerçekleştirilecek, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığımız devam edecektir.”

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  1. 25 savunma projesi için karar alındı için yorumda bulun

    25 savunma projesi için karar alındı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 25 savunma projesi için karar alındı için ilk yorumu yapabilirsin.