FAIL (the browser should render some flash content, not this).
KENTSELHABER
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Viranşehir Belediyesi'Baskı ve tutuklamalara rağmen, başarılı bir yıl geçirdik'

Viranşehir Belediyesi son bir yılını geniş katılımlı bir basın toplantısıyla değerlendi. Başkanvekili Mehmet Burun, bir yıl içinde kıt imkanlar, baskı ve tutuklamalara rağmen halkın istediği doğrultuda çalışmaların sürdürdüklerini belirtti.

Viranşehir Belediye Başkanlığı 29 Mart seçimlerinin 1. yıldönümünde yaptığı çalışmaları anlatmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Viranşehir Belediye Hizmet Binası`nda yapılan toplantıya Belediyemiz Başkanvekili Mehmet Burun, BDP İlçe Başkanı Mehmet Ali Türk,Belediye Başkan Yardımcıları Naif Aslan, Keman Kudim, Belediye Meclis üyeleri, Kültür ve Sosyal İşler Sorumlusu Şeyhmus Çakırtaş, sivil toplum örgütü temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.Basın toplantısının yapıldı salona bir süre önce gözaltına alınıp, tutuklanan Belediye Başkanı Leyla Güven ve önceki iki dönemde belediye başkanlığı yapan Emrullah Cin, DTP eski ilçe başkanı Adnan Etli'nin büyük posterleri asıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, bir yılı geride bıraktıklarını belirterek,ilçeyi daha yaşanır kılmak amacıyla bir yıla, bir çok çalışmayı sığdırdıklarını ifade eden Burun, "Bizler 29 Mart gününden bu yana halkımıza layık olmak, omuzlarımıza yüklenen yükü taşımak için var gücümüz ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizler tüm kıt imkanlarımız, baskı ve tutuklamalara rağmen çalışmalarımızı yarıda bırakmadık. Halen hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunan Belediye Başkanımız Leyla Güven`in seçilmesinin ardından kadınlara yönelik önemli çalışmalar yapıldı" dedi.

`Kadınlara yönelik çalışmalarımız devam ediyor`

Özellikle kadınların dört duvar arasından çıkması için Ekin Kadın Kooperatifi ile ortak çalışma yaptıklarını belirten Burun, kadınların ekonomik olarak işletecekleri mekanlar yaratmak seçim proğramızda vardı. Ekin Kadın Kooperatifmizden gelen talebi değerlendirip, encümen kararıyla belediyemize ait konukevini işletmesini kadınlara verdik. Kadınlar için 77 dönümlük "Özgür Kadın Parkı" çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Burun, "Şırnak Mahallesi`nde kadınlarımız için park projesi tamamlandı. Gençlerimiz ve halkımız için eğitim destek evi çalışmamız devam ediyor. Bu çalışmamızın projesi tamamlandı. Eski belediye binamızı eğitim destek evi yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Burun, belediyenin bir yıl içinde yaptığı asfaltlama, yeşillendirme ve alt yapı çalışmaları hakkında da bilgi vererek, bu çalışmaların büyük kısmının sona erdiğini ifade etti.

Konuşmanın ardından Viranşehir Belediyesi`nin bir yıllık faaliyetleri slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Ardından kitaplaştırılan 2009 Yılı Viranşehir Faaliyet Raporu katılımcılara dağıtıldı.

Basına ve Kamuoyuna

Demokratik,ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü bir paradigmanın eseri olan özgür belediyecilik anlayışımıza uygun bir hareket tarzıyla son bir yılda bütün kıt olanaklara ve baskı, tutuklama ve sindirme politikalarına rağmen kendimizi var ettik. Eksiklerimiz elbette var. Halkımızın ihtiyacı olan hizmetleri planlamak, özgürlük taleplerine uygun bir yerel yönetim modelini geliştirmek elbette zor. Ama bunu başarma inancımız bizi başarıya da taşıyor.

Bu anlayış ve mantıkla son bir yıldır çalışmalarımızı sürdürdük. Yerel seçimler üzerinden tam bir yıl geçti. Bu bir yıl içinde önceki iki dönemden devraldığımız mirası büyütmek, planlanan işleri bitirmeye çalıştık.

Belediyemiz katılımcı,demokratik ve ekolojik, cins eşitlikçi belediyecilik ilkelerini gerçekleştirmek amacıyla, ilçemizin sorunlarını yerinde tespit etmek için Belediye Başkanımız Leyla Güven’in seçilmesinden hemen sonra her hafta periyodik olarak mahalle gezileri gerçekleştirmiş, halka dönük anketler yaparak sorunları yerinde tespitine gitmiştir...

Şırnak Mahallesi,Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahalle ve ilçedeki diğer mahalleleri ziyaret eden Belediye Başkanımız, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticilerimizle birlikte vatandaşlarla görüşerek sorunlarını bizzat yerinde görmüş, halkımızdan dinleyerek planlamaya gidilmiştir. Gerek stratejik plan hazırlanırken, gerekse de yıllık çalışmalar halkın ihtiyaçları göz önüne alınarak  yapılmıştır.

 

Yine kadınları hapis olduğu evden çıkarmak ve kadının üstlenmiş olduğu toplumsal rol göz önüne alınarak, toplumsal zihniyet devrimi gerçekleştirmek amacıyla işe Kadın Sorunundan başlanılmış, planlamanın buna göre yapılmasına özen gösterilmiştir.

 

Bu mantıkla kadınlarımızın, kendi ayakları üzerinde durabileceği, üretebileceği,

kendini ifade edebileceği ortamların sağlanması belediyemizin öncelikli

hedefleri arasındadır.

 

 Kadınlara yönelik yapacağımız projeler

 

*Kooperatifler vasıtasıyla  kadınların çalışacakları ve çalıştıracağı lokanta, pastane gibi işletmeler açmak. Ki bu konuda pratik bir çalışma yapılarak, encümen kararıyla Ekin Kadın Kooperatifimizle birlikte Belediye Konuk Evi işletmesi dahil her şeyiyle kadınlara teslim edilmiş, işletmeye açılması sağlanılmıştır.

*İşletme hakkının kadınlara verileceği ve içinde geniş oturma alanları olan Özgür Kadın Parkı yapılması için Şırnak Mahallesinde 77 dönümlük bir arazi belirlenmiş, parkın projesi yakın bir zamanda hazırlanıp, adım atılacaktır.

*Çalışan kadınlarımızın çocuklarının bırakabileceği Ücretsiz Kreşlerin açılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu açıdan Yeni Belediye Binamızda bulunan kreşin hizmet verir hale gelmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 

 

*İlköğretim , lise ve üniversiteli öğrencilerimizin yararlanabileceği.

Eğitim Destek Evi’nin kurulması için çalışmalarımız son aşamadadır. Eski belediye binamız bu çerçevede değerlendirilme eğilimi söz konusudur.

 

* Gençlere ve çocuklara yönelik olarak şu an tiyatro, saz, gitar, halk oyunları ve müzik kurslarımız devam etmektedir.

 

Birim çalışmaları

 

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

1-    Şehir içi cadde ve sokaklara 20 kilometrelik yol asfaltlandı.

2-    Şehir içi cadde ve sokaklara 10 kilometrelik yolun sathi kaplama yapıldı.

3-    60.000 M2 kilitli parke taşı ve 10.000 metre Bordür döşemesi yapıldı.

4-    Kale Mahallesi Yıldız Sokak  evinin güneyinde heyelandan dolayı istinat duvarı yapıldı.

5-    Kışla mahallesi Belediye caddesinin genişletilmesi için de imar yoluna giden karayollarına ait ihata duvarı geri çekilerek yeniden yapıldı.

6-    Yenişehir mahallesinde bulunan Kanar küme evlerinin şehre ulaşımı sağlamak için köprü yapıldı.

7-    Kışla mahallesi 32 no’lu parsel üzerinde İtfaiye Amirlik binası yapım ihalesi yapılarak inşaatı bitirilmiştir..

8-    Kültür ve Sanat Merkezi’nin yıkılan duvarı yapıldı.

9-    Su Ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından kazılan kilitli parke taşlarının onarımı yapıldı.

10-                      Alt yapısı tamamlanan cadde ve sokaklara stabilize malzemesi çekiliyor.

11-                      Kale mahallesi Bıçak sokakta imar yoluna kamulaştırılan evlerin yıkımı yapıldı

     12.İlçenin Kışla, Azadi, Gölbaşı ve Hürriyet mahallesinden geçen yağmur suyu kanal yerinin stabilizesi yapıldı.

     13.Hürriyet Mahallesi kuzeyindeki bölgeye stabilize malzemesi döküldü.

     14.  Dört ana caddenin asfalt bakımı yapıldı.

     15. İlçenin muhtelif yerlerinde kazılarından dolayı bozulan kilitli parke taşlarının onarımı yapıldı.

     16.Şırnak Mahallesi alt yapısı tamamlanan yollara temel malzemesi serildi.

     17.Özal, Hürriyet, Yenişehir, Kışla, Yeni Belediye Binası, Gölbaşı, Emiroğlu Mahallesi, Cumhuriyet, Yeni Mahallerinin cadde ve sokakları su ve kanalizasyon müdürlüğü tarafından kazıları yapılan yerlerin stabilizesi yapılarak, bozulan bordur taşları onarılmıştır.

 

18.İlçenin Hürriyet ve Demirel mahallesinde alt yapısı tamamlanan cadde ve sokaklara Temel (Mucur) malzemesi serildi.

19.Barış ve Demokrasi parkının etrafına kayalardan ihata duvarı yapıldı.

20.3 adet iş makinesi alındı. 1 adet Greyder, 1 adet Yükleyici Kepçe ve 1 adet Silindir alınmıştır.

21.Yenişehir Mahellesi 5.Caddenin E 90 a bağlantısı yapılmıştır.

22.Kışla Mahallesi Yeni Belediye Hizmet Binasının önünden geçen 20 metrelik yol stabilize malzemesi dökülerek cadde trafiğe açılmıştır.

23. Şarkpınar mahallesi, Divanlı ve Menekşe Sokaklarının alt yapı çalışmasından dolayı stabilize malzemesi dökülerek sokak ulaşıma açılmıştır.

24. Hürriyet Mahallesi Nar Çiçeği, Hürriyet Bir Sokağı, Hanımeli sokaklarına bazalt taşı döşemesi yapıldı.(2000 METRE KARE)

25.Yeni birikeçtiler sitesinin yollarına stabilize malzemesi dökülerek yollar trafiğe açılmıştır.

 

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

KAMULAŞTIRMALAR

 

Kale Mahallesi bıçak sokakta imar yoluna giren 63 ada 1 parselde 52 m2’lik alan Emine Alu’dan kamulaştırıldı ( Kamulaştırma bedeli 13.500 TL)

Kale Mahallesi bıçak sokakta imar yoluna giren 63 ada 11 parselde 81 m2’lik alan Emine Orhan’dan kamulaştırıldı ( Kamulaştırma bedeli 20.000 TL)

Kale mahallesi bıçak sokakta imar yoluna giren 63 ada 16 parselde 52 m2’lik alan Hasan Bülbül’den kamulaştırıldı (Kamulaştırma bedeli 13.500 TL)

Yeni mahallede imar yoluna giren 225 ada 5 no’lu parselde 75 m2’lik alan Mükrime Yeliz’den kamulaştırıldı. (Kamulaştırma bedeli 3.000 TL)

Kışla Mahallesi Şen sokakta imar yoluna giren 880 ada 1 no’lu parselde 278 m2’lik alan M. Hanefi Yaman’dan kamulaştırıldı. (Kamulaştırma bedeli 41.797.50 TL)

Gölbaşı mahallesi Korkmaz sokakta tescilli yapı konumundaki 146 ada 2 no’lu parselde bulunan evin kamulaştırma işlemi devam etmektedir. 519 m2.

 

 

 

 

 

UYGULANAN PROJELER

 

Şırnak mahallesinde ıslah imar planı yapıldı

Karayolları bakım şefliği ile tabur komutanlığı arasındaki yolun genişletilerek trafiğe açılması sağlandı

Bahçelievler mahallesinde İmar Kanunu 18. madde uygulaması yapıldı

Hürriyet mahallesinde park projesi yapıldı.

Bahçelievler mahallesinde park projesi yapıldı

Dubali (Çırçıp) deresi üzerinde Kanarlar köyünü şehre bağlayan yerde köprü projesi yapıldı. Köprü çalışmaları bitmek üzeredir.

Numarataj işlemleri devam etmektedir. Yeni numarataj sisteminde cadde ve sokak isimleri 1 rakamından başlayarak ardışık artacaktır. Böyle bir çalışmada mükerrer cadde ve sokak isimlerinin önüne geçilecektir.

 

VERİLEN RUHSAT, YAPI KULLANMA İZNİ VE İMAR DURUMLARI

 

60 adet Yapı Ruhsatı, 40 adet Yapı Kullanma İzin belgesi ile  150 adet İmar Durum belgesi verildi.

 

DİĞER FALİYETLER

 

Belediyecilik hizmetlerinde kanal, yol, aplikasyon ve kotlu çalışmalarında gerekli olan ölçüm aletlerine ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu nedenle ihtiyaç duyulan ölçüm aletleri hemen alınmış olup gerekli çalışmalarda kullanılmaktadır.

 

 

  Kültür ve Sosyal İşler

 

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki öncelikli olarak kendi alanına giren kültür, sanat ve sosyal işler konusunda yenilikçi, çağa ve topluma uygun, halkımızın ihtiyaç duyduğu faaliyetleri gerçekleştirmek ve İlçenin Kültürel ve Sanatsal-Eğitsel taleplerine cevap olmaktır.

Temel Politikalarımız karmaşıklaşan günümüz toplumunun en önemli hastalıklardan birisi olan sosyallikten, kültür ve sanattan uzaklaşmasıdır ve bu durumun beraberinde  toplumsal bozulmayı getirmektedir. Etkin ve yerinde hayata geçirilip halkın büyük kesimine yayılabilen eğitici ve sosyal içerikli, kültürel ve sanatsal faaliyet ve politikalar toplumda meydana gelebilecek bir çok olumsuzlukların önüne geçerek, kültürel aktarımda bulunacaktır.Temel Politika halka çağdaş, eğitici, kültürel ve sanatsal hizmetleri eşitlikçi bir temelde sunmak.

 

Müdürlüğümüz Kültürel ve Sanatsal faaliyetleri vermenin yanı sıra kendi bünyesinde vermiş olduğu kurs ve eğitimlerle ilçemizde sosyal bir değişim ve dönüşümün temel lokomotifi olma amacını gütmektedir. Sahip olduğumuz kompleks bahçesi ve diğer çalışma alanları ile bunu yapabilecek bir kapasiteye sahiptir.

 

III- FAALİYETLERE İLİŞKİN BİLGİ VE DEĞERLENDİRMELER

1-    Faaliyet ve Proje Bilgileri

 

  Fuaye Salonumuzda 3 Adet Resim sergisi sergilenmiş,Yerel Yönetimlerle İlgili üç günlük sempozyum yapılmıştır.

  ÖSS öğrencilerine yönelik sınav öncesi moral ve motivasyon etkinliği olarak müzik ve panel düzenlenmiştir.

  Kurumumuza ait Parklarda Müzik ve Kısa Metrajlı Film Sunumu yapılmış, yazın açık hava sineması çalışması yürütülmüştür.

  Sinema Salonumuzda yıl içinde 44 adet film gösterimi, Bayramlarda çocuklara yönelik 6 Adet çizgi Film gösterime sunulmuştur.

  Tiyatro salonumuzda Profesyonel ve amatör olmak üzere 17 gösteri yapılmıştır.

   464 Çiftin Nikah akitleri gerçekleştirilmiştir.

    Konuk evinin iç dizaynı tamamlanmış olup Encümen Kararı ile Ekin Kadın Kooperatifine kiraya verilmiştir.

    94 Adet Etkinlikler kapsamında Konferans ve Tiyatro salonumuz tahsis edilmiştir.

 

2- Performans Sonuçlarının Değerlendirilmesi     

  Gitar ve Resim çalışmalarına 60 Öğrenci katılmış, Resim ve Gitar  çalışmalarına usta öğreticiyle beraber yaklaşık 2 aylık çalışmalar yapılmış olup, Heykel konusunda müracaat olmadığından çalışmalar yapılmamıştır. Müdürlüğümüz bünyesinde halen Saz, ritim, arbana kurslarının yanı sıra folklor, tiyatro ve drama kursları verilmektedir. Kurslar çocuklara ve yetişkinlere ayrı ayrı verilmektedir. Katılım  yeterli sayıdadır.

 

Ayrıca İki Dil Bir Bavul filminin yönetmeniyle söyleşi yapılmış, film iki hafta gösterimde kalmıştır. 5 Nolu Cezaevi adlı belgesel bir hafta boyunca ücretsiz olarak gösterime sunulmultur.

.

Merkezimiz bünyesinde bulunan Mehmed Uzun Kütüphanesi yedi gün açık tutulmaktadır. Daha çok öğrencilerin ilgi gösterdiği kütüphanede 20 adet bilgisayarımız söz konusudur. Kitap sayısı da 12 bini aşkın olup, Kürtçe, Türkçe kitaplardan oluşmaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Konferans ve Tiyatro Salonumuz İlçemizde bulunan tüm Resmi kurum ve kuruluşların derneklerin ve sivillerin yapmış oldukları oyun,yarışma,şiir dinletisi,konferans,kongre,konser ve diğer etkinlerde salonumuz ücretsiz olarak tahsis edilmiştir.

Yapılan çalışmaların dışında gündemimize aldığımız çalışmaların bazıları da aşağıya çıkartılmıştır.

1.     “Her ay bir yazar, bir kitap” adı altında söyleşi

2.      Çok dilli edebiyat atölyesi

3.      Resim, heykel ve mozaik kursu

4.     Arge biriminin oluşması

5.     Sinama atölyesi

6.     Satranç Kulübü oluşturma

 

         PARK BAHÇE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Ana cadde orta refüj eksik olan yerlerin düzenlenmesi yapılıp çimi ekilmiş olup refüj ve göbeklere 12 bin adet mevsimlik çiçek 250 Adet minyatür  gül dikilmiştir.

orta refüj çimlerin biçimi, sulaması, periyodik olarak temizliği yapılmaktadır.

Sağlı sollu yan refüjlerin 7450 m² alana 4 karışımlı 1220 kilo çim tohumu ekilmiştir.

Orta refüj için 1 ad su kuyusu kazdırılıp faal duruma getirilmiştir.

5 ad parkın uygun yerlerine 11500 ad çeşitli renkte mevsimlik çiçek ekilmiştir.

Antin parkı ile 28 Mart Caddesi refüjü için 1 ad su kuyusu kazdırılıp faal duruma getirilip periyodik olarak sulama ve temizliği yapılmaktadır.

146 bin metrekare alanı kaplayan Demokrasi ve Barış ormanında bir kuyu Faaliyete geçmiştir. Bulunan tüm ağaç köklerinin çapalanması, alanda yeşeren otların biçimi ve sulaması periyodik olarak yapılmakta olup Ormanın korunması için dere yatağında büyük taşlarla koruma duvarı yapılmıştır. Mevcut alan genişletilerek 1875  adet yetişkin ağaç dikilmiş, boşluklar doldurulmuştur.(meşe, akasya, selvi, çam)

İlçemizde bulunan mezarlıkların eksik olan yerlerine 680 ad çeşitli büyük ağaçlar dikilmiş, alanların içindeki otların biçimi, ağaçların sulaması yapılmaktadır.

Yeni Belediye Binasına, 28 Mart Caddesi, Uğur Boran, Dikmeler Caddesi, Mezbahana, Zeytinlik, Hal Pazarı bulunan yeşil alanına değişik türde ağaç dikilmiştir.

2010 yılının üç ayında toplam 12280 ağaç alınarak, 1200 süs bitkisi ile 3960 adet ağaç ekilmiştir. Ayrıca 15 bin adet fidan halka ücretsiz dağıtılmıştır.

Maliye parkına 1 ad su kuyusu kazdırılıp faal duruma getirilip su sorunu çözülmüştür.

Akademi Caddesi yolunda bulunan 1 adet parkın süs bitkileri ile çeşitli ağaçlar dikilmiştir.

Kazım EKİNCİ Parkı, Antin Parkı, Nayıf UMAZ Parkı, A. Necdet SEZER Parkı, Dikmeler Parkı, Ayaklı Su Deposu Parkı, Cumhuriyet Parkı, Ali Kutlu Parkı, Telmevze Parkı (Göl) ve Maliye Parkı’na çeşitli çocuk oyun grubu, oturma bankları ve kondisyon grupları, 3 tane Pergolalar ve 100 tane Oturma Bankı, 12 tane Park İsimlik Tabelası, Anfi Tiyatro ahşap döşemesi, 20 tane salıncak, 6tane tahterevalli, 1 tane çocuk oyun grubu, 19 kişilik kondisyon grubu çeşitli parklara montajı yapılmıştır.

 İlçenin 4 ana caddesine 200 tane metal çöp kovası dağıtımı yapılmıştır.

Kazım Ekinci Parkı, Ahmet Necdet Sezer Parkı, Fethi Yıldırım Parkı, Dikmeler Parkı, Emiroğlu Parkı, Kültür Parkı, Maliye Parkı ve Cumhuriyet Meydanı Şelaleleri yeniden onarımları yapılıp faal duruma getirilmiştir.

İlçemizin eski Derik Caddesi’nde bulunan küçük kulübeler kaldırılmış mevcut duvara göze ve çevreye güzel hitap edecek şekilde tarihi dokuyu andıracak onarımı yapılarak bitirilmiştir.

İlçe genelinde bulunan bütün yeşil alan ve parkların çimlerin canlanması için gübreleme ve ilaçlama işi zamanında yapılmıştır. 

İlçemizin simgesi olan Şelengo’yu ilçemizde yaşatmak üzere Ceylanpınar Caddesi Şehir Merkezi girişine heykeli yapılmıştır. Bu heykelin yüksekliği 4.5 Metre, ağırlığı 420 kilogramdır.

Hürriyet Mahallesi, Hürriyet Caddesi’nde bulunan mülkiyeti belediyemize ait 11 bin metre kare alana park yapılması için proje yapılıp bu doğrultuda zeminde su ve elektrik tesisatı döşenmiş, alanın içindeki yollar parke taşları ile döşenmiş olup alandaki toprak tesviyesi devam etmektedir.

E–90 Karayolu orta refüj bordur taşlarının boyama işlemleri bitirilmiştir.

Cumhuriyet mahallesi kavak caddesi orta refüjün etrafı bordur taşları ile döşenmiştir. Refüjün iç kısmı toprak doldurularak tesviyesi yapılıp, ağaç dikimine hazır hale getirilmiştir.

Bahçelievler mahallesinde bulunan çocuk parkı projesi tamamlanmış olup, park yapımına hazır hale getirilmiştir.

Parklar ve yeni hizmet binası için 150 ve 400 vatlık aydınlatma alınmış olup, parkların aydınlatma çalışmasını bitirilmiştir.   

İlçemizde mevcut bulunan park ve tüm yeşil alanlar günlük olarak periyodik sulama, çimlerin biçilmesi ve temizliği yapılmaktadır.

 

 

 

 

SAĞLIK MERKEZİ

 

 

Sağlık merkezimizde şu anda 2 doktor, aktif olarak 1 hemşire ve 1 laborantla hizmet vermektedir. Bu çalışmalar kapsamında 4582 kişi muayene edilmiş, 3389 kişiye enjeksiyon, 447 kişiye pansuman, 2610 kişinin laboratuar tetkikleri yapılmıştır. Aile planlaması dahilinde, 145 RIA (rahim içi araç) uygulanmış, 107 RIA çıkartılmış, toplam 250 RIA kontrolü yapılmıştır. 119 enjeksiyon, 208 kişiye doğum kontrol hapı (OKS) verilmiştir. Bu kapsamda toplam 544 jinekolojik muayene yapılmış olup gerektiğinde tedavileri verilmiştir. Aile Planlaması ve cinsel sağlık hususunda 952 kişiye danışmanlık ve eğitim verildi.

 

Belediye Sağlık merkezi her hafta ilçemizin muhtelif yerlerinde İlçe Sağlık Kurulu ile ortak çalışma yaparak su numunesi rekolte edip Şanlıurfa’da kimyasal ve bakteriyolojik araştırmasını yaptırıp ilçemize sağlık koşullarına uygun su sağlamıştır. Bunun yanı sıra şehir isalelerinde sürekli klor ölçümleri yapılmakta olup, suyun kirlenme durumlarında Su ve Kanal Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

 

Muayene edilen hastalarımız arasında sağlık sigortası olmayan 0–5 yaş grubu çocuklara ilaçları temin edilip tedavi olmaları sağlanmıştır. Yaşlı olup da sağlık güvenceleri olmayan kişilere de aynı şekilde davranılmıştır.

 

Kurum İçi Eğitimde; Gebeliğin Takibi, Rh izoimunizasyonu (kan uyuşmazlığı) hususunda yapılması gerekenler, tansiyon takibi ve tedavisi, Gebelik ve Diyabet, meme muayenesi, kanserin erken teşhisinin önemi, Eğitim ve İletişim konuları, mevsimsel bulaşıcı hastalıklar, dizanteri, Hasta Hakları ve Sağlık Çalışanları Hakları gibi konular panel şeklinde düzenlenmiştir.

 

Domuz Gribi hususunda hizmet içi eğitim detaylı bir şekilde yapılmış olup korunma yolları ve gelen hastalara da korunma yolları anlatılmıştır.

 

Merkezimizde evlilik öncesi yapılan Talasemia (Akdeniz anemisi) tetkiki kapsamında evlenecek olan adaylara kendi inisiyatifimiz dahilinde kan grubu ve Rh tayini neticesinde Rh negatif olan kadınlara Rh izoimunizasyonu (kan uyuşmazlığı) hususunda yapılması gerekenler ve detaylı bilgi verilmekte olup çok önemli bir koruyucu hekimlik hizmeti sağlanmaktadır.

 

SAĞLIK MERKEZİ FALİYET RAPORU

01.01.2009-28.02.2010

 

Çalışmalar kapsamında 2222  kişi muayene edilmiş, 1256 kişiye enjeksiyon,60  kişiye pansuman, 240 kişinin laboratuar tetkikleri yapılmıştır. Aile planlaması dahilinde, 80 RIA (rahim içi araç) uygulanmış,54 RIA çıkartılmış, toplam 220 RIA kontrolü yapılmıştır, 46 enjeksiyon,260 kişiye doğum kontrol hapı (OKS) verilmiştir, bu kapsamda toplam 126 jinekolojik muayene  yapılmış olup gerektiğinde tedavileri verilmiştir.Aile Planlaması ve cinsel sağlık hususunda 337 kişiye danışmanlık ve eğitim verildi.

Belediye Sağlık merkezi her hafta ilçemizin muhtelif yerlerinde İlçe Sağlık Kurulu ortak çalışma yapılarak  su numunesi rekolte edip Şanlıurfa’da kimyasal ve bakteriyolojik araştırmasını yaptırıp ilçemize sağlık koşullarına uygun su sağlamıştır.Bunun yanı sıra şehir  isalelerinde  sürekli klor ölçümleri yapılmakta olup, suyun kirlenme durumlarında Su ve Kanal Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

          Muayene edilen hastalarımız arasında sağlık sigortası olmayan 0–5 yaş grubu çocuklara ilaçları temin edilip tedavi olmaları sağlanmıştır. Yaşlı ve  sağlık güvenceleri olmayan kişilere de aynı şekilde davranılmıştır.

         Kurum İçi Eğitimde; Gebeliğin Takibi, Rh izoimunizasyonu hususunda yapılması gerekenler, tansiyon takibi ve tedavisi, Gebelik ve Diyabet, meme muayenesi, kanserin erken teşhisinin önemi, Eğitim ve İletişim konuları, mevsimsel bulaşıcı hastalıklar, dizanteri, Hasta Hakları ve Sağlık Çalışanları Hakları gibi konular panel şeklinde düzenlenmiştir. Domuz Gribi hususunda hizmet içi eğitim detaylı bir şekilde yapılmış olup korunma yolları ve gelen hastalara da korunma yolları anlatılmıştır.

          Domuz Gribi salgını esnasında İlçe Sağlık Kurulu Başkanlığı ile beraber hareket etmiş olup Viranşehir Devlet Hastanesinde verilen Eğitim Seminerlerine katılım sağlamış olup vatandaşları bu hususta bilgilendirip başvuran olguların kaygılarını gidermiştir.

          Merkezimde evlilik öncesi yapılan Talasemia (Akdeniz anemisi) tetkiki kapsamında evlenecek olan adaylara kendi inisiyatifimiz dahilinde kan grubu ve Rh tayini neticesinde Rh negatif olan kadınlara Rh izoimunizasyonu (kan uyuşmazlığı) hususunda yapılması gerekenler hususunda detaylı bilgi verilmekte olup çok önemli bir koruyucu hekimlik hizmeti sağlanmaktadır. İkinci aydan itibaren Thalasemi (Akdeniz anemisi) tetkiki Belediye Sağlık Merkezi kapsamından çıkmış olup 3. nolu Sağlık Ocağına devredilmiştir.

 

SU VE KANALIZASYON MÜDÜRLÜĞÜ

 

III-FAALİYETLERE İLİŞKİN BİLGİ VE DEĞERLENDİRMELER

 

1- Yağmur suyu drenaj projesi

Yağmur Suyu Drenaj Kanalı Yapımı, Hürriyet ve Evren Paşa mahallelerini kapsayacak şekilde Sağlık Ocağı Caddesi’ne 2323 metre hattın 1700 metresi döşenmiştir.

Başlama Tarihi: 09.09.2009

Öngörülen bitiş tarihi: 30.03.2010

Bütçesi: 685,000 Euro

2- İlçenin muhtelif cadde ve sokaklarına çeşitli ebatlarda 15.000 metre Kanalizasyon borusu döşenmiştir.

3-İlçenim muhtelif cadde ve sokaklarına çeşitli ebatlarda 8.815 metre temiz su borusu döşenmiştir.

4- Hürriyet Mahallesi ve muhtelif mahallelere 2650 metre Q 500’lük boru–3.644 metre Q 300’lük , 293 metre 200’luk, 60 metre yüzlükboru döşenmeye başlandı, çalışmalar devam etmektedir.

5.Muhtelif cadde ve sakaklara 475 m 75lik, 230 m 90 lık, 60 m 100 lük su borusu döşendi.

6. Muhtelif mahallelerde  157 adet kaçak su kullanımı tesbit edildi.  Bunlardan 103 hane yeni abone yapıldı.

 

 

 

 

TEMİZLİK İŞLERİ

 

 

1-               Nisan ayından bu yana aralıksız temizlik faaliyetlerimiz devam etmektedir.

2-               250 Adet konteynır alındı.

3-               Mahalle aralarında kırık olan konteynırlar toplatıldı. Bunlardan 30 tanesi tamir edilip tekrar mahallelere dağıtıldı.

4-               Çöp alanı ıslah çalışmaları yapıldı.

5-               Tıbbi atık alanında ayrı yer oluşturuldu ve tıbbi atıklar düzenli şekilde dökülmektedir.

6-               Tıbbi atıklar haftada 2 defa olmak üzere tüm muayenehaneler ve hastanelerden toplanmaktadır.

7-               Haftada bir sefer olmak şartıyla mutlak surette çöp alanına kepçe veya dozer götürülmektedir.

8-               Mahalle ve çarşı merkezi temizliği rutin bir şekilde yapılmaktadır.

9-               Temizlik şirketinin denetimi aralıksız devam etmektedir.

10-          Kepçelik yerlerden dolayı gece vardiyası kuruldu. Çalışmalar kepçe ve kamyonlarla aralıksız devam etmektedir.

11-          Şehir temizliği için gece vardiyası kuruldu. Çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

12-          Yayalar için ana yollara çöp tenekeleri bırakıldı.

13-          İdari bina kültür merkezi ve belediyenin tüm birimlerine düzenli olarak temizlik malzemesi dağıtılmaktadır.

14-          Temizlik kampanyaları düzenlendi ve halkın katılımı sağlandı.

15-          Temizlik için pilot bölge seçildi ve pilot bölgelere önem verildi.

16-          Şirkete verilen tüm belediye araçlarının muayenesi yapıldı.

17-          Belediye araçlarının sanayi bakımı yapıldı.

18-          Mahalle aralarına temizlik personeli görevlendirildi.

19-          Süpürge aracı ve tıbbi atık aracı düzenli olarak çalıştırıldı.

 

 

 

ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

YAPILAN ÇALIŞMALAR

 

Birimimiz 21.05.2009 tarihinden itibaren resmen ulaşım hizmetleri çalışmalarına başladığından; kısa süre içerisinde de olsa ileriye yönelik projeler geliştirilmiştir.

 

Trafik Akışı ile İlgili Çalışmalar

 

Müdürlüğümüz tarafından Ceylanpınar Caddesi ve bağlı yolların tek yön projesi İlçe Trafik Komisyonu tarafından kısmen kabul edilerek, ilgili cadde ve sokaklara gerekli uyarı ve ikaz levhaları konulmuştur.

İlçemizin Eski PTT Caddesi, M. Fevzi Şıhanlıoğlu Caddesi, Ziraat Bankası Caddesi ve PTT Caddesi Tek Yön sistemine geçilmiştir.

Trafik ekibi gün boyunca trafik akışını sağlamak amacıyla rutin çalışmalar yapmaktadır.

Park yasağı kararı alınan cadde ve sokaklara gerekli ikaz ve uyarı levhaları konulma işlemleri yapılmıştır.

Levhaların bakım ve onarımları yapılmıştır.

Alınan karar gereğince; Kamyon ve Kamyonet gibi araçların sabah 07.30, akşam 18.00 saatleri arasında şehir merkezine girişleri yasaklanmıştır. Gerekli uyarı levhaları hazırlanmış ve ilçenin giriş noktalarına konulmuştur.

İlçede faaliyet gösteren ve ilçe dışından gelip her türlü gıda, elektrik, zücaciye, tavukçuluk, yumurta, tuhafiye, giyim v.b büyük araçlarla dağıtım yapanlar 10.11.2009 tarihinden itibaren uyarılarak belirtilen saatler dışında şehir merkezine girme yasağı uygulamaya geçirilmiştir.

S.S 19 Viranşehir-Şanlıurfa, S.S 25 Viranşehir-Kızıltepe, S.S 31 Viranşehir-Şanlıurfa, S.S 32 ve 33 Viranşehir-Ceylanpınar Toplu ulaşım Kooperatif Başkan ve üyeleri ile yapılan görüşmeler sonucunda mutabakata varılarak, ilçe merkezine girmemeleri, indir bindir işlemlerinin faaliyet yeri olan garajlarından yapılmaları sağlanmıştır.

İlçemize bağlı köylerden gelen ve önemli ölçüde trafiği olumsuz yönde etkileyen köy dolmuş ve posta araçlarının tüm kayıtları alınmış, 19.11.2009 tarihinde sürücü ve sahipleri ile yapılacak toplantı sonucunda, köy garajını oluşturmak hedeflenmektedir.

Kayıt dışı ekonominin önüne geçmek ve toplu taşımaya sınırlama getirmek amacı ile ilgili kurumlar ile gerekli yazışmalar yapılmıştır.   

Amacımız ileriye yönelik projeler geliştirilerek, Emniyet güçlerinin de desteğini alarak ilçemizin Trafik sorununu temelden halletmek.

 

Şehir İçi Toplu Ulaşım İle İlgili Çalışmalar

 

Şehir içi ulaşımında faaliyet gösteren 20 araçlık Özel Halk Otobüslerinin günlük rutin olarak faaliyetleri denetlenmektedir.

Halktan gelen şikayetler anında değerlendirilmektedir.

Güzergahlardaki yol ve bakım onarımları yapılmaktadır.

Trafiğin akışını kolaylaştırmak, gereksiz durma ve duraklamaları önlemek bakımından, trafik akımı programları ile toplu taşıma araçlarının kalkış, varış ve ara durakları için zaman tarifeli programlar hazırlanarak gerekli denetimler yapılmaktadır.

Durak yer çizgilendirme çalışmaları son noktasına gelmiştir.

Cadde sokak ve karayollarında yapılacak çalışmalarda gerekli tedbirler alınmakta ve denetlenmektedir.

Şehir içi Toplu ulaşım araçlarında çalışan sürücülere tek tip kılık kıyafet zorunluluğu getirilerek daha disiplinli çalışmaları sağlanmıştır.

Toplu ulaşım araçlarının bir arada bulundurmak ve çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla Yeni Hal Pazarı yanında son durak ve toplanma yeri oluşturulmuştur.

2918 sayılı kanun ve bu kanuna göre çıkarılan yönetmeliklerle verilen diğer görevler yapılmaktadır.

2010 yılında üç caddeye uygulamaya konulan tek yön sistemi getirildi.

Dört ana caddenin belirli mevkilere paralı otaparka dönüştürme çalışmaları başlatıldı.

Köy dolmuş ve posta araç sahipleri bir araya getirme kararı alındı.

 

 

 

 

 

    VİRANŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK MERKEZİ

 

        BSM MEVCUT DURUMU

            Sağlık merkezimizde şu anda

n      2 doktor

n      2 hemşire 

n      1 laborantla hizmet vermektedir

 

      

    POLİKLİNİK HİZMETLERİ

 

n       01.01-31.12.2009 tarihleri arasında

n       8927 kişi muayene edilmiş

n       6395 kişiye enjeksiyon

n       271 kişiye pansuman

n       6395 laboratuar tetkiki yapılmıştır.

AİLE PLANLAMASI HİZMETLERİ

 

n      316 RIA (rahim içi araç)

n      182 RIA çıkartılmış

n       435 RIA kontrolü 76 enjenktabl

n       776 kişiye kondom

n      569 kişiye doğum kontrol hapı (OKS) verilmiştir,

n      Bu kapsamda toplam 118 jinekolojik muayene

n      1557 kadına danışmanlık (Aile planlaması).

 

    KORUYUCU HEKİMLİK FAALİYETLERİ

 

Merkezimde evlilik öncesi yapılan Talasemia (Akdeniz anemisi) tetkiki kapsamında evlenecek olan adaylara kendi inisiyatifimiz dâhilinde kan grubu ve Rh tayini neticesinde Rh negatif olan kadınlara Rh izoimunizasyonu (kan uyuşmazlığı) hususunda yapılması gerekenler ve detaylı bilgi verilmekte olup çok önemli bir koruyucu hekimlik hizmeti sağlanmaktadır. Belediye Sağlık merkezi her ay ilçemizin muhtelif yerlerinde 6 su numunesi rekolte edip Şanlıurfa’da kimyasal ve bakteriyolojik araştırmasını yaptırıp ilçemize sağlık koşullarına uygun su sağlamıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğü de kontrol amaçlı numuneleri haftalık olarak aynı laboratuara incelemektedir bu hususta çalışmalarımızı koordineli sürdürmekteyiz. Gıda üretiminde çalışan esnafların salmonella, bruselozis,parazitoz ve tbc açısından araştırılmıştır. Esnafların üç ayda bir gerekli olan tahlileri yaptırmaları için anonsların yaptırmalarını sağladık. İlçemizdeki ahırlarları tespit edip tümüne gerekli ilaçlamaları gerçekleştirdik. Anons ve broşürlerle böyle bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği hususunda halkı bilinçlendirmeye çalıştık. Kaymakamlık, Belediye, İlçe Tarım, İlçe Sağlık Kurulu Askeriye Hekimi, Eczacı ve Doktorlardan oluşan Kurul. Ayda bir toplanıp İlçenin Sağlık sorunlarının tespiti ve gerekli önlemlerin alınması için ortak konsept oluşturulmaya çalışılmaktadır. Sağlıklı suyun temini için gerekli olan tedbirlerin alınması Çevre temizliği ve Sağlıklı bir çevre oluşturmak için yapılması gerekenler. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması.

10. İlçemizde Kara sinek, Sivri Sinek ve diğer haşerelere karşı ilaçlama yapılmaktadır.

      

 

AİLE PLANLAMASI

 

AİLE PLANLAMASI

2009

Toplam Muayene

Sevk

Sevk Oranı

enj.

Pansuman

lab

RIA uyg

RIA çıkart

RIA kont

ENJEK

OKS

Jinekolojik Muayene

AP genel Danışmanlık

OCAK

615

65

%10

582

68

465

34

14

40

94

102

135

152

ŞUBAT

745

74

%9

558

58

438

42

16

45

74

116

142

160

MART

618

63

%10

624

72

520

32

12

38

82

120

103

128

NİSAN

603

98

%16

418

54

450

20

9

37

13

33

79

119

MAYIS

641

84

%13

502

82

501

18

16

50

16

48

84

148

HAZİRAN

426

66

%15

592

71

482

24

16

28

8

30

72

116

TEMMUZ

655

68

%10

431

60

442

6

10

44

19

29

62

110

AĞUSTOS

668

90

%13

457

72

532

17

20

36

13

28

82

123

EYLÜL

336

42

%12

378

45

458

23

16

27

20

31

75

113

EKİM

709

83

%12

611

63

423

37

20

28

30

4

90

110

KASIM

797

91

%11

630

64

416

28

14

34

33

22

92

147

ARALIK

996

75

%7

612

67

365

35

19

28

23

6

102

131

TOPLAM

7809

899

%11

6395

776

5492

316

182

435

425

569

1118

1557

 

 

 

VETERİNER HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

MEZBAHENE

 

01.04.2009–15.11.2009 tarihleri arasında mezbaha nemizde 13.112 adet küçükbaş hayvan ve 517 adet büyükbaş hayvan olmak üzere toplam 13.629 adet  hayvan kesimi yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığının 5179 sayılı gıda kontrol ve denetimi ile ilgili yasa gereği sadece kavurma olarak tüketimine izin verilen (Kavurmanın haricinde tüketilemeyecek) etler için kavurma kazanı ve yeri yapılmıştır.

 

İLAÇLAMA

 

2 adet çok fonksiyonlu ULV cihazı alınmıştır.

Akşamları ilaçlama dönemi boyunca 2 ULV cihazı 1 dumanlama makinesi ve dört kişilik bir ekiple normal uçkunlarla mücadele edilmiştir.

Gündüzleri 1 Holder, 5 sırt pompası ve yedi kişilik bir ekiple bütün evler ve ahırlar ilaçlanarak kene, karasinek ve benzeri haşerelerle mücadele edilmiştir. 770 defa ahır ilaçlaması yapılmıştır.

İlçemizin çöp alanı rutin olarak haftada iki defa Holder aracı ve sırt pompalarıyla ilaçlanmaktadır.

Karasineklerle mücadele amacıyla ilaçlamaya devam edilmektedir.

 

 

 

YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

MECLİS KARARLARI

 

Belediye Meclisimiz 04.04.2009 – 01.03.2010 tarihleri arasında Meclis toplantısı yapmış bu toplantılarda 59 adet Meclis Kararı alınmış olup, bu kararlar Meclis Defterine kayıtları yapılarak zimmetle ilgili yerlere gönderilmiştir.

 

ENCÜMEN KARARLARI

 

Encümene havale edilen evraklar Encümen toplantılarında görüşülmüş, 09.04.2009 – 01.03.2010 tarihleri arasında 292 adet Encümen Kararı alınmış olup, bu kararlar Encümen Defterine kayıtları yapılarak zimmetle ilgili yerlere gönderilmiştir.

 

GELEN YAZILAR

 

04.04.2009 – 01..03.2010 tarihleri arasında Belediyemize 1368 adet evrak gelmiş olup, Gelen Yazılar Defterine kayıt işlemleri yapılarak zimmetle ilgili yerlere gönderilmiştir.

 

GİDEN YAZILAR

 

01.04.2009 – 01.03.2010 tarihleri arasında müdürlüğümüzce yazılan 1143 adet yazı Giden Yazılar Defteri’ne kayıt işlemleri yapılarak zimmetle ilgili yerlere gönderilmiştir.

 

İHALE

 

04.04.2009 – 01.03.2010 tarihleri arasında 11 adet ihale komisyon kararı alınmış olup, İhale Komisyon Defterine kayıt işlemleri yapılmıştır.                                      

 

DİLEKÇE

 

14.09.2009 – 01.03.2010 tarihleri arasında vatandaşlarca verilen 30 adet dilekçe, Dilekçeler Kayıt Defterine kayıt işlemleri yapılarak zimmetle ilgili yerlere gönderilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HAL MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

   1- 01.01.2009–01.03.2010 Tarihleri arasında dükkan kiraları, ayrıca esnaflardan tahsil edilmiş birikmiş borçlarla ilgili taksitlendirme yoluna gidilmiştir.

   2- Her ay hal hakem kurulu toplantıları yapılmaktadır.

   3- Her ayın birinde Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne yaş sebze ve meyve izleme raporu sunulmaktadır.

   4- Her ayın 21’nde Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’na (Ankara) tarımsal fiyatlar izleme formu gönderilmektedir.

    5- 01.01.2009–14.08.2009 tarihleri arasında 10.000,00 TL tahsilât elde edilmiştir.

    6- Hal müdürlüğü giriş kapısına 12 metrelik ışıklı tabela yaptırılmış.

    7- Fen işleri müdürlüğü tarafından Hal kompleksinin iç kısmında muhtelif yerlere asfalt çalışmaları yapılmıştır.

    8-Hal kompleksi yolunda orta refüj ağaçlandırma, su ve yol çalışmaları yapılmıştır.

     9-Halen Hal kompleksinde; 68 iç dükkan, 1 lokanta, 1 kıraathane, 1 mescit, 1 umumi wc, 1 Bayan wc, 1 müdüriyet, 23 dış dükkan olmakla beraber faaliyet gösteren dükkan sayısı 20’dir, diğer dükkanlar ise toptan gıda ve gübre ambarları olarak kullanılmaktadır.

     10- Halen müdürlüğümüz bünyesinde; 1 Müdür, 1 Tahsildar, 2 Gece bekçisi, 3 Gündüz kapı görevlisi ile yıl boyunca aralıksız çalışmalar yürütülmektedir.

    11- Orta alandaki ağaçlandırma çalışmaları ve bakımları yapılmıştır.

    12.Hal pazarı iç kısmında 2000 metre kare yeşil alan ve dinlenme yeri yapıldı.

    13.Bütün dükkanların üst kısmı şeb yapılarak onarılmış ve hal pazarı boyanmıştır

 

 

 

 

 

 

HUKUK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

Haziran 2009’da birimimiz aktif hale geldiğinden bu yana, Viranşehir Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam eden ve belediye aleyhine açılmış bulunan dosyaların takibi yapılmış olup, bunlardan üçü neticelendirilmiştir. Kalan yedi dava dosyası da halen yargılamaları devam etmektedir.

Belediyemiz ile ilgili Halen devam eden icra takiplerimiz yoktur.

Birimimizce, belediyemiz hukuk işleri için icra ve dava takiplerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için hukuk ve mevzuat programı satın alınmıştır.

 

 

 

 

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

Belediyemizde çalışan bütün personelin özlük hakları, istatistik bilgileri müdürlüğümüzde muhafaza edilir. Bu nedenle aşağıda ki bilgiler 2009 yılına ait bilgilerdir.

 

 

 

 

01.04.2009 – 01.03..2010  TARİHLERİ  ARASI  657  VE 4857  SAYILI  KANUNLARA TABİ                        ÇALIŞAN  PERSONELLERİN HAREKETLERİ

 

MEMUR

 İŞÇİ

 SÖZLEŞMELİ

  PERS                MEVSİMLİK İŞÇİ

TOPLAM

Emekli

2

5

                                                 

 7

Vefat

 

 

 

 

İstifa

 

 

2

 2

Görv.son.ver

 

1

                                                        3

 4

Nakil Giden

1

 

 

  1

TOPLAM

3

6

2                                                          3

14

 

                                                                           

 

 

 

                                                                 ÇALIŞAN KADRO

 

KADRO ADI

 

 

KADIN

 

 

ERKEK

 

 

TOPLAM

 

MEMUR

 

10

106

116

SÜREKLİ İŞÇİ

 

10

 

116

 

126

 

MEVSİMLİK İŞÇİ

 

-

 

3

 

3

 

SÖZLEŞMELİ

 

6

 

9

 

15

 

TOPLAM

26

234

260

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇALIŞAN  PERSONELİN  EĞİTİM  DURUMU

 

   

KADRO ADI

 

 

İLKOKUL

 

 

ORTAOKUL

 

 

LİSE

 

 

YÜKSEKOKUL

 

 

 FAKÜLTE

 

 

                 TOPLAM

 

MEMUR

 

20

 

30

 

57

 

5

 

4

 

116

 

SÜREKLİ İŞÇİ

 

88

18

 

18

 

2

 

-

 

126

 

MEVSİMLİK İŞÇİ

 

3

 

-

 

-

 

-

 

-

 

3

 

SÖZLEŞMELİ

 

-

 

-

 

-

 

4

 

11

 

15

 

TOPLAM

111

48

75

11

15

260

 

 

 

 

 

                                                                           

 

 

 

                                                                 

 

 

İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ

 

                                                             

1- 65 Adet Ev, Araç, Tarla, Trafo gibi çeşitli yangınlara müdahale edildi

2- 3 Trafik kazasına müdahale edildi

3- 7 Afet sel ve su baskınlarına müdahale edilmekte.

4- Şehir ve cadde sulaması günlük yapılmakta 

5- Ayda bir kez şehirlerarası oto gar yıkanmakta

6- Temizlik şirket ile kirli caddeler yıkanmakta

7- Tüm resmi bayramlarda hükümet konağı ve Atatürk anıtı yıkanmakta

8- Resmi bayramlarda protokol ve bayram alanı yıkanmakta. 

9- Tüm resmi kamu ve kurumlar su ihtiyacı giderilmekte

10- Tüm resmi kamu ve kuruluşlar vidanjör ihtiyacı giderilmekte

11- Suyu gelmeyen semtlere itfaiye aracıyla su temin edilmektedir.

12- Makbuz karşılığı vatandaşa su ve vidanjör verilmekte.

13- Şehir merkezinde bulunan taziye evlerine su temin edilmekte 

14- Yüksek katlı binalarda mahsur kalan vatandaşa kurtarma yardımı yapılmakta.

15- Şehir merkezinde vefat eden vatandaşlara cenaze aracı tahsis edilmekte.

16- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi için kontrol yapılmaktadır.

17- İtfaiye müdürlüğü Toplam geliri  (6 .295,25) TL

18- İl ve ilçelerdeki büyük yangınlara yardıma gidilmekte

19- Periyodik olarak kurum ve kuruluşların yangın panoları kontrol edilmektedir.

20- Yeni binamız faaliyete geçirilmiştir..

                      

 

MEVCUT İTFAİYE PERSONELİ

 

        1.Müdür–1.Yazıcı–2.Amir–3.G.Sorumlusu–11.İtf. Eri.-9.Şoför.1.Vidanjör Görevli  

             TOPLAM: 28 Personel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabıta  Müdürlüğü

 

Çalışma sezonu içerisinde yeni acılan ve ruhsatı olmayan

108 işyerinin ruhsat verildi. 459 işyerinde gıda denetimi

yapılırken, fırın gramaj denetimleri de haftada iki kez olmak

üzere düzenli olarak gerçekleştirildi.

Halkımıza sağlıklı besin teminini sağlamak için semt pazarları,

kasaplar çarşısı, cadde ve sokaklardaki işyerleri

günlük olarak denetlendi. Gıda denetimleri sonucu 3893

tane gıda maddesi imha edildi. Bu denetimler yapılırken,

ilce tarım müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütüldü.

Kayıp, çalıntı, resmi kurum ilanları düzenli anonslarla

halka duyurusu yapıldı.

 

                                                                                                                 

 MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

 

1-      2008 yılına ait Yönetim Dönemi Hesabı Nisan ayında hazırlanarak Encümene Sunuldu.

2-      Her ay Hazırlanan mizan raporları Maliye Bakanlığı Kamu Hesapları Bilgi Sistemi ile internet üzerinden Bakanlığa iletilmektedir.

3-      Temmuz ayında Birim müdürlükleri tarafından gönderilen birim bütçeleri Mali Hizmetler Birim Müdürlüğü bütçesiyle birleştirilerek Encümene sunuldu.

4-      Haziran ayı içinde İç Kontrol Eylem Planı hazırlanarak Maliye Bakanlığına gönderildi.

5-       Ekim Ayında Başkanlık tarafından incelenen 2010 Yılı Tahmini Bütçe Kasım ayı Meclis Toplantısında görüşülmek üzere Meclise havale edildi.

6-      Kasım ayında Meclis Bütçe Komisyonu Mali Hizmetler Biriminde toplanarak 2010 yılına ait Bütçenin birimler bazında inceleyerek Tutanaklar halinde tekrardan Belediye meclisine sundu.

7-      Her ayın 20’nci gününden önce Vergi Beyanları yapılıp, her ayın 26.ncı gününden önce Vergi Dairesi müdürlüğüne yatırıldı.

8-       Her ayın 15’nci günün den sonra Sosyal güvenlik primleri ilgili kurumların hesaplarına yatırıldı.

9-       

2009 NİSAN AYINDAN ARALIK AYINA KADAR GELİR VE GİDER

 

Giderler

 

Personel Giderleri            7 172 621 43

SSK Prim                              786 252 47

Mali Hizmet Alım              9 911 000 30

Cari Transferler                 1 476 595 82

Sermaye Giderleri               4 758 215 51

 

Toplam                                 24.101.685.53

 

 

 

 

 

 

 

Gelirler  

 

Vergi Gelirleri                    1 478 097 85

Teşebbüs ve Mülkiyet        2 046 062 85

Diğer Gelirler                      20 332 283 02

Sermaye Gelirleri                1 078 360 71 

 

Toplam                                 24.934.804.43

 

 

Mehmet Burun

Viranşehir Belediye Başkan Vekili

 

www.viransehir.bel.tr



FaceBook'da paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Myspace'de paylaş Digg'de paylaş Delicious'da paylaş
2010-03-30 01:40:45
www.viransehir.bel.tr

YORUM YAP
     Adınız soyadınız : 
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...
  Bu habere ilk yorumu yapmak ister misiniz?
ANKET
Türkiye'nin istikrar ve ekonomi gidişatını nasıl buluyorsunuz?
Olumlu buluyorum
Olumsuz buluyorum
KENTSELHABER