FAIL (the browser should render some flash content, not this).
KENTSELHABER
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Emekli oldu Kudret Narı ve Papila yetiştirmeye başladı
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan 68 yaşındaki Lütfü Sevinç, emekli olduktan sonra boş durmak yerine yeni projeler üreterek vaktini geçiriyor. Orta Amerika'da yetişen iki ayrı meyveyi kendi kurduğu serada yetiştiren Sevinç, meyve üretiminden olumlu netice aldığını söyledi.

Ereğli'de yaşayan 68 yaşındaki Emekli Lütfü Sevinç, emekli olduktan sonra boş durmak yerine bağ ve bahçe ile ilgilenerek vaktini değerlendirmeye çalışıyor. Emekli olmasının ardından diğer emekliler gibi kahvede oturmak yerine evinin arka kısmında kendi imkânları ile yaptığı serasında sebze ve meyve yetiştirmeye başlayan Sevinç, meraklı olduğunu ve yaptığı araştırmalarda Orta Amerika'da yetişen ve sıcak ortamı seven iki ayrı meyveyi yetiştirmeye karar verdiğini belirtti.

'Kudret Narı ve Papila' meyvelerinin tohumlarını, yaptığı araştırmalar sonrasında arkadaşı vasıtası ile temin ettiğini ve olumlu netice aldığını kaydeden Sevinç, ilk aldığı meyveleri tanıdıklarına gösterdiğini ve yine yaptığı araştırmalar sonrasında da elde ettiği meyvelerin birçok hastalığa iyi geldiğini öğrendiğini söyledi. Kısa sürede yetiştirme işini büyüteceğini dile getiren Sevinç, her iki meyvenin de alıcısının arttığını dile getirdi.

Sıcak ortamda yetişen meyveleri Ziraat Odası'na da gösterdiğini dile getiren Sevinç, "Yabancı olan meyvelere karşı zaafım var. İlk etapta aldığım Kudret Narı ve Papila meyvelerini yetişmeyeceğinden korkmuştum. Ancak serada ektiğim tohumlar kısa sürede sonuç verdi. Yetiştirdiğim meyvelerin ilk örneklerini Ereğli Ziraat Odası'na götürdüm. Tadının nasıl olduğuna bakan herkes meyveleri çok beğendi. Birinci aşamada Kudret narını ektim. Kudret Narı Orta Amerika ve Afrika olmak üzere Çin ve Venezüella'da birçok hastalık için kullanılan bir bitki. Kudret Narının en büyük özelliği midedeki yaraları iyileştirmesi ve midedeki ağrıları tamamen yok etmesidir. Nar, kışın yendikten sonra midedeki yarayı tamamen sarıyor ve iyileştiriyor. Dışındaki kabuğu da kemik erimesine çok iyi geliyor. Bunu da yaptığım araştırmalar sonrasında buldum." dedi.

Papila meyvesinin de birçok hastalığa iyi geldiğini dile getiren Lütfü Sevinç, bu meyvenin de Orta Amerika, Brezilya ve Afrika kökenli olduğunu belirtti. Sevinç, "Papila bitkisi de vücuttaki tansiyon ve şekeri düzenliyor. Üzerindeki ince kabuğu elma gibi soyarak yeniyor. Ve yan etkisi de kesinlikle yok. Papila bitkisinin aynı zamanda turşusu ve reçeli de yapılıyor. İnsan sağlığına tamamen iyi konumda etkisi olan bir meyve. Ziraat Odası ile konuşarak bu bitkilerin çoğaltılması için çalışmalar yapmayı düşünüyorum." diye konuştu.

Sevinç, ayrıca, elde ettiği ürünlerden kazanç sağladığını da söylede. 2008 yılında ektiği bu bitkilerden bir sene içinde ürün almaya başladığına işaret eden Sevinç, "Şu ana kadar kullanan birçok kişi de sağlığına iyi geldiğini söyledi. Papilanın kilosu 5 liradan, kudret narının da tanesi 3 liradan alıcı buluyor. Bu meyvelerin yaygınlaşması ile birlikte Ereğli'de yeni bir iş kolu daha bulmuş olacağız." şeklinde konuştu.


2009-10-21 16:30:07
kentselhaber

YORUM YAP
     Adınız soyadınız : 
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...
  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
So... Ü...
2011-07-17 12:17:36    ip: 88.238.71.???
sağ elindeki meyve pepino degil mi papila diye birşey bulamadım internette kudret narı alanya da yetişiyor diye biliyorum bu arada gerçek yaşı 68 mi?
........................................................................................................................................................................
sema kap
2010-10-01 19:51:48    ip: 78.160.16.???
günler dilerim yorum deyil tebrik etmek isterim sevgili çiftçimizi ve iletişim kurabileceğim bir adres veya telefonu beni sevindirecektir çünki bende yetiştirmek istemekteyim ustadan bilgi almak amacım saygılar/ düzce
........................................................................................................................................................................
1


  • 64. Hükümet Programı Görüşmeleri
  • Alanyaspor - KARDEMİR Karabükspor Maçının Ardından
  • Şehidin Baba Ocağı Türk Bayraklarıyla Süslendi
  • Yeşilgiresun Belediyespor - Trabzonspor Medical Park Maçının Ardından
  • Aybaba: 'Oyuncularım Mükemmel Oynadı'
  • Korkmaz: 'Oyunun Genelinde İyi Oynamadık'
  • Spor Toto Basketbol Ligi
  • PTT 1. Lig
  • Spor Toto Süper Lig
  • Türkiye Basketbol Ligi
ANKET
Türkiye'nin istikrar ve ekonomi gidişatını nasıl buluyorsunuz?
Olumlu buluyorum
Olumsuz buluyorum


KENTSELHABER