KENTSELHABER
Operasyonda 16 kişi gözaltına alındı

Operasyonda 16 kişi gözaltına alındıAnkara'da organize bir suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında cezaevinde çıkardığı isyanla ismini duyuran Bülent Aramaz'ın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Mamak'ta, 1 Aralık 2005 günü Gülseren Mahallesi Karadeniz ve Meşgule Sokak Kavşağı'nda, Murat Yıldırım, Ayhan Özçelik tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayla ilgili Ankara Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sırasında, 24 Ocak 2006 günü kendisine avukat süsü veren Serkan Yılmaz isimli bir kişi tutuklu sanık Ayhan Özçelik'e silahla ateş açmıştı. Saldırı sonucu görevli asker Ferhat G.'nin yaralanmasına neden olan Serkan Yılmaz tutuklanmıştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu olaylarla ilgili yaptıkları çalışmalarda, Serkan Yılmaz'ın daha önce ismini Ulucanlar Cezaevi'nde çıkardığı isyanla duyuran Bülent Aramaz liderliğindeki bir suç örgütü adına faaliyet gösterdiği belirlendi.

Suç örgütünün yapılan araştırmada, Öksüz Ahmet lakaplı Ahmet Aramaz'ın liderliğinde 1998 yılında faaliyet gösterdiği belirlendi. Şebekenin bu dönemde Bentderesi'nde bulunan genelevden ve çevredeki işyerlerinden baskıyla para topladıkları, para vermek istemeyenleri zor kullanmak suretiyle sindirdikleri anlaşıldı. Çetenin Kadir Turgut liderliğindeki başka bir şebekeyle ters düştüğü ve bu örgüt tarafından da Ahmet Aramaz'ın öldürüldüğü yapılan araştırmada görüldü.

Düzenlenen operasyonlar sonucu olayların faillerin tutuklanmasıyla örgütün bölgedeki gücünün ve etkinliğinin kaybolduğunu gören aileden Rüstem A, Hamza A. ve Mustafa A. isimli kişilerin örgütü yeniden harekete geçirmek için örgütün liderliğini üstlendiği belirlendi. Kendi çocuk ve yeğenlerini görevlendirerek Ahmet Aramaz'ın öldürülmesi konusunda tutuklu sanıkların yakınlarına fiili saldırıda bulundurarak öldürttükleri, örgütünün yönetici ve üyelerin çoğunun bu olayların ardından cezaevine girdiği anlaşıldı.

Ulucanlar Cezaevi'nde çıkardığı isyanla ismini duyuran Bülent Aramaz'ın 2005 yılında tahliye olmasın ardından örgütün başına geçtiği dağılma sürecine giren şebekeye Altındağ bölgesinde etkinlik kazandırmaya çalıştığı tespit edildi. Bülent Aramaz'ın liderliğindeki suç örgütünün Akköprü, Keçiören ve Mamak'ta bulunan yolcu duraklarına örgüt üyelerini yerleştirmek suretiyle Ankara-Kırıkkale arasında taşımacılık yapan otobüs ve minibüs şoförlerini tehdit ve baskı ile para topladıkları, para vermek istemeyenlere karşı tehdit ve yaralama eylemlerinde bulundukları, yolcu hattına girmek isteyen şoförlerden yüklü miktarda para istedikleri, para vermeyenleri sokmadıkları belirlendi.

Ayrıca, genelev sahipleri ile genelevde çalışan emanetçi ve taksicilerden baskı ve tehditle para isteyip topladıkları, geçtiğimiz aylarda ise Kırıkkale'de bir büfecinin öldürülmesi olayına karıştıkları da ortaya çıkarıldı. Bu olayla ilgili 6 kişi yakalanarak Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Ankara'nın çeşitli semtlerinde kasten adam öldürmeye teşebbüs, azmettirme ve iştirak, işyeri kurşunlama, tabanca, kesici ve delici aletle yaralama, silahlı tehdit, zorla alıkoyma, hürriyeti tahdit, tecavüz, mala zarar verme ve darp olaylarına karıştıkları , silah ticareti yaptıkları, soruşturma sürdürülürken örgütünün yönetici ve üyelerinin karıştıkları olaylar ve önleme aramalarında değişik çap ve markalarda toplam 9 adet ruhsatsız tabanca, 21+0 adet mermi ve 1 adet bıçağın ele geçirildiği ifade edildi. Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla örgüte yönelik olarak düzenlenen 'Dere Operasyonu' kapsamında "Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü kurmak, örgütü yönetmek, örgütünün üyesi olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak" olaylarına karıştıkları şüphesiyle Bülent Aramaz, Levent A, Cenk A, Kenan A, İsrafil Y, Tural Y, Ahmet K, Şevket S, Taner E, Necati P, Mehmet Y, Erkan K, Fahrettin A, Emrah T, Hakan Y, Zeynel Y, Beyhan Y, Ümit A, Reyhan A, Murat P. İsimli 20 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden Ümit A, Beyhan Y, Reyhan A. ve Zeynel Y, alınan ifadelerin ardından serbest bırakıldı.

Operasyonda 16 kişi gözaltına alındıÖrgütün diğer yönetici ve üyelerinden Fuat A, Serkan Y. ve Cemil S.'nin soruşturma konu suçlardan dolayı cezaevinde tutuklu olduğu kaydedildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları devam eden 16 zanlının yarın adliyeye sevk edilecekleri bildirildi. Zanlı Bülent Aramaz'ın kullandığı lüks bir otomobilde soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.


2006-11-23 22:06:54
heryerdenhaber.com
KENTSELHABER